Ravnatelj velenjske šole: Vsi so imeli zelo visoko vročino

V ZD Velenje so pojasnili, da ni bilo nobenega učitelja v dežurno ambulanto, ravnatelj pa je povedal, da se jih je večina že sinoči javila svojim zdravnikom.
Fotografija: V Velenju so cepili skupno 650 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju in nikjer drugje niso zaznali težav. FOTO: Blaž Samec/Delo
Odpri galerijo
V Velenju so cepili skupno 650 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju in nikjer drugje niso zaznali težav. FOTO: Blaž Samec/Delo

Ravnatelj OŠ Mihe Pintarja Toleda Sebastjan Kukovec je sinoči staršem sporočil, da danes pouka ne bo, ker ima zaradi reakcije na cepivo AstraZenece 26 učiteljev močne reakcije. Kot je pojasnil ravnatelj, v šoli niso imeli zagotovljenih zadostnih kadrovskih zmožnosti za izpeljavo pouka. Za otroke od 1. do 3. razreda so v šoli zagotovili varstvo, prišla sta le dva učenca.

Ravnatelj Kukovec je za Delo pojasnil, da se je s cepivom AstraZenece cepilo 34 učiteljev od skupno 57 zaposlenih na šoli. Po cepljenju so eden za drugim klicali ravnatelja, da ne morejo v šolo, je dejal Kukovec: »Vsi so imeli močno povišano temperaturo, torej okoli 39 stopinj Celzija, in močan glavobol, pa tudi bolečine v kosteh, dve sodelavki sta poročali o vrtoglavicah, bili so tudi primeri slabosti.«

image_alt
Odziv na cepivo močnejši pri mlajših osebah


V ZD Velenje so po besedah direktorja Janka Šteharnika cepili 650 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, to so vsi, ki so se hoteli cepiti. Kot je dejal Šteharnik, neželenih učinkov niso sporočili od nikoder drugod.

Dopoldne je Šteharnik dejal, da so OŠ Mihe Pintarja Toleda sami pozvali, naj sporočijo, kakšne reakcije so zabeležili njihovi zaposleni po cepljenju: »To je namreč tudi za nas zelo pomembno. Cepili smo veliko kroničnih bolnikov, pa o takih težavah niso poročali. Poleg tega sinoči ni bilo nikogar v dežurno ambulanto.« Dodal je, da je pri cepljenju neka reakcija boljša kot nobena: »Gre za običajne, kot je bolečina na mestu vboda, slabo počutje, tudi vročina. In vročina je razlog, da seveda ostaneš doma. V večini primerov pa mine v 24 urah.«
 
Kukovec je ogorčeno zanikal, da zaposleni ne bi nikogar obvestili: »Večina se je že sinoči javila svojim zdravnikom, vsi nenazadnje niso občani Velenja. Zaposlenim verjamem, da so imeli take reakcije, ker sem jih imel po cepljenju tudi sam pred štirinajstimi dnevi. Poleg osebnih zdravnikov, ki so jih obvestili zaposleni, pa sem sam že sinoči obvestil Mestno občino Velenje, navsezgodaj zjutraj pa NIJZ in ministrstvo za izobraževanje.«

FOTO: Blaž Samec/Delo
FOTO: Blaž Samec/Delo

 
Šteharnik je dejal, da vsi ti zapleti vplivajo tudi na prihodnje cepljenje: »Ogromno je odpovedi. Pravzaprav je to najbolj žalostno, ker kaže, da bomo imeli epidemijo ves čas. Morda nas res le cepilni list za Hrvaško še reši.«
 
Vsaj na OŠ Mihe Pintarja Toleda Kukovec ne pričakuje, da se bo cepljenje ustavilo: »Če smo se že odločili za cepljenje, ga je treba izpeljati do konca. Vsi se zavedamo, da reakcije so, je pa res, da nismo pričakovali, da se bodo pojavile v tako velikem številu.« Ravnatelj pričakuje, da bodo šolo spet odprli v ponedeljek: »Pričakujem, da bodo reakcije v dveh dneh izzvenele. Za prvo triado bomo šolo zagotovo odprli. Starše bom obvestil jutri. Sem jim pa zelo hvaležen, kako so se hitro odzvali, da sta bila danes v šoli le dva učenca.«


Kacin: Cepljenje se nadaljuje


Koordinator za logistični del množičnega cepljenja Jelko Kacin je ob robu obiska v ZD Kamnik komentiral tudi dogajanje v Velenju. Kot je sporočila STA, je dejal, da so v Velenju veliko tarnali zaradi bolečin v ramenu, a verjame, da bo konec tedna vse v redu: »Reakcija po cepljenju je znak, da se vaš organizem upira in da cepljenje prijemlje. To je uspeh cepljenja. To je dokaz, da se organizem bori in da bo čez dan ali dva pripravljen na veliko hujše preizkuse.« Dodal je, da naj tisti, ki se ne bo cepil, to čim prej sporoči, saj na tisoče ljudi čaka na svoj odmerek. Prihodnji teden bo s prvim odmerkom cepljenih okoli deset odstotkov prebivalcev, do konca junija bi tako lahko bila cepljena polovica prebivalcev.
 

 
Omenjena velenjska šola sicer ni edina, od koder poročajo o bolniških staležih zaradi reakcije po cepljenju. Danes je doma tudi 20 zaposlenih v Vrtcu Velenje, ta teden je bilo s cepivom AstraZenece cepljenih 69 njihovih zaposlenih. Kot je pojasnila ravnateljica vrtca Nataša Doler, sta dve zaposleni bruhali, veliko jih je imelo visoko vročino: »Se pa danes že bolje počutijo.« V velenjskem vrtcu, ki je drugi največji v državi, je skupno 280 zaposlenih, zato težav z organizacijo dela niso imeli. Zakaj se preostali niso cepili, po navedbah Dolerjeve ni razlog v dogajanjih v Avstriji: »Kar nekaj naših zaposlenih je covid-19 že prebolelo in od okužbe še ni minilo več kot pol leta, imamo tudi nekaj dolgotrajnih bolniških, porodniških, nekaj zaposlenih pa je tudi še zelo mladih. Cepljenje je prostovoljno in nikogar ne smemo siliti.«


Nekatere šole prestavile termine

 
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije je ta teden na direktorja NIJZ Milana Kreka naslovil nujno pismo z zahtevo, da se v NIJZ nemudoma opredelijo glede varnosti cepiva AstraZenece. Kot je dejal glavni tajnik Sviz Branimir Štrukelj, odgovora še niso dobili.


 
Štrukelj pravi, da čeprav večjih težav po cepljenju učiteljev in vzgojiteljev po državi ni zaznati, pa so nekateri ravnatelji prestavili termine za cepljenje: »Tudi zato bi bilo zdaj več kot dobrodošlo, da bi stroka zagotovila, da je s cepivom AstraZenece vse v redu in za to prevzela tudi odgovornost. V sindikatu smo zadolženi, da zagotovimo varnost pri delu. Zato so zagotovila stroke nujna. Sploh ob tem, da so tudi nekatere države presodile, da je morda za zdaj bolj počakati. In dolžnost stroke je, da zagotovi varnost cepiva.«
 

Cepljenje ob koncu tedna

 
V Svizu pravijo, da nekaj odpovedi cepljenja sicer je, ampak ne veliko. Podobno opaža tudi predsednik združenja osnovnošolskih ravnateljev Gregor Pečan, sicer ravnatelj OŠ Janka Modra iz Dola pri Ljubljani. Pravi, da se je na njegovi šoli za cepljenje javilo 85 zaposlenih, trije so ga vprašali, ali si lahko premislijo, vendar cepljenja še niso odpovedali. Pečan poudarja, da je največja težava nezaupanje strokovnjakom: »Starši ne verjamejo šolnikom, razvojnim strokovnjakom, ljudje ne zaupajo zdravnikom, zato ker imajo google in slepo verjamejo vsemu, kar preberejo na spletu.«

image_alt
Vlada sprejela posodobljeno nacionalno strategijo cepljenja

 
Dodal je, da njegovi ravnateljski kolegi poročajo o manjšem osipu pri cepljenju, večinoma pa se tisti, ki so se za cepljenje odločili, vendarle cepijo: »Tisti, ki so se že cepili, ne poročajo o večjih težavah. Se je pa mogoče bolje cepiti ob koncu tedna, ker pri nekaterih pa je reakcija bolj burna in do ponedeljka že izzveni.«

Preberite še:

Komentarji: