
Neomejen dostop | že od 14,99€
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je na podlagi predhodnega preizkusa »glede dopustovanja predsednika vlade v Karigadorju in odločanja o članih svetov javnih zavodov« proti Robertu Golobu uvedla preiskavo zaradi utemeljenega suma kršitve določb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije s področja nasprotja interesov. Kot so zapisali, so to storili po pridobitvi dokumentacije in pojasnil od več uradni institucij. »Obravnavana oseba je že prejela obvestilo o uvedbi preiskave, zato Komisija zaradi izkazanega interesa o tem seznanja tudi javnost,« pojasnjujejo pri KPK.
Iz njihovega sporočila je mogoče sklepati, da bodo pod drobnogled vzeli predvsem Golobovo glasovanje glede več imenovanj Tomaža Subotiča, v čigar vili v Karigadorju na Hrvaškem je večkrat dopustoval v tem mandatu, na različne položaje. Kot je poročala POP TV, pa je vlada nekaj tednov po po drugem Golobovem obisku Karigadorja Subotiča imenovala v svet Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana, in sicer oktobra 2023.
Golob se je odzval, da glede na »medijski rompompom« ni pričakoval drugačne odločitve. Kako je glasoval, ni odgovoril. Sta pa koordinatorica Levice in kulturna ministrica Asta Vrečko ter predsednik SD in gospodarski minister Matjaž Han dejala, da sta zagotovo predlog podprla, če je bil koalicijsko usklajen, in da so glasovali v »kompletu«. Podrobneje pa v tej fazi nista želela komentirati postopka. Iz njunih odgovorov in dejstva, da je bil postopek uveden po pridobitvi dokumentacije in pojasnil, je sklepati, da je za imenovanje Subotiča podprl tudi Golob.
Kako je glasoval Golob na vladi, ne želijo odgovoriti niti tam, saj da poslovnik vlade, ki ureja organizacijo in način dela vlade, določa, da je delo vlade javno, razen načina glasovanja članov vlade na sejah vlade, sporočil med dopisno sejo, dobesednih zapisov sej vlade in razprav članov in drugih udeležencev na sejah vlade.
Za opisana ravnanja sicer velja dveletni zastaralni rok, ko je lahko uveden postopek, zato je KPK ugotovitveni postopek začela tako rekoč pet pred dvanajsto. Pri tem na KPK sicer poudarjajo, da bo šele nadaljnji postopek preiskave pokazal, ali bodo zaznani sumi kršitev tudi potrjeni ali bodo ovrženi. Obravnavana oseba ima v postopku tudi zagotovljene vse pravice v skladu s predpisi, v okviru teh pa bo imela tudi možnost pojasniti svoja ravnanja.
V svet zavoda SB Celje pa je bil Subotič imenovan septembra 2022, zato bo odločanje o tej zadevi najverjetneje oteženo. Subotič je ob razkritju potencialnega konflikta interesov na POP TV pred dobrim mesecem sicer odstopil s te funkcije, pred tem pa je vlada že razrešila svoje predstavnike v Univerzitetni psihiatrični kliniki Ljubljana – torej tudi Subotiča.
Kdaj se bo končal prvi postopek?
To je sicer že drugi postopek, ki ga je KPK uvedla proti predsedniku vlade. Prvega, in sicer zaradi morebitnih kršitev integritete, je po prijavi nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar uvedla pred dobrima dvema letoma zaradi domnevno nedovoljenih pritiskov.
Kot je mogoče slišati, je ta v zaključni fazi. Nato pa je od vseh vpletenih in njihovih morebitnih odzivov ter pritožb odvisno, kako hitro se bo primer res končal. Kaj je KPK odločila, še ni znano.
Komentarji