Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Grynkewich: Rusija ostaja grožnja, leta 2027 pa bi bila lahko tudi Kitajska

Novi vrhovni poveljnik Nata za Evropo potrjuje hitro dobavo raket patriot Ukrajini. Za kakšno vrsto orožja gre?
Patriot je eden ključnih elementov zračne obrambe proti ruskemu obstreljevanju. FOTO: Ann Wang/Reuters
Patriot je eden ključnih elementov zračne obrambe proti ruskemu obstreljevanju. FOTO: Ann Wang/Reuters
Pi. K.
18. 7. 2025 | 09:08
18. 7. 2025 | 09:33
3:56

Priprave na dobavo ameriških raketnih sistemov Patriot Ukrajini so v polnem teku, je včeraj pozno zvečer potrdil general Alexus Grynkewich, novi vrhovni poveljnik zavezniških sil Nata v Evropi (SACEUR). Pri tem je poudaril, da Rusija ostaja trajna grožnja evropski varnosti, tudi če bi se vojna v Ukrajini končala z mirovnim sporazumom.

Na slovesnosti ob predaji poveljstva v poveljniškem središču SHAPE v Casteauju, kjer je Grynkewich nasledil generala Christopherja G. Cavolija, so sodelovali tudi generalni sekretar Nata Mark Rutte in drugi visoki predstavniki zavezništva, poroča Guardian.

»Delujemo hitro in usklajeno z Nemčijo«

Grynkewich je v nagovoru novinarjem potrdil, da so ukazi jasni: »Navodilo, ki sem ga prejel, je, da sisteme Patriot Ukrajini dobavimo čim hitreje. To tudi izvajamo – v tesnem sodelovanju z Nemčijo.«

Poudaril je, da ne bo razkrival števila ali točnih datumov premeščanja opreme, saj bi to predstavljalo varnostno tveganje. Dodaja, da bodo obstoječi sistemi Patriot, ki so že nameščeni v Evropi, lahko hitro premeščeni v Ukrajino, medtem ko bodo zaloge nadomeščene z novo proizvodnjo iz ZDA.

Generalni sekretar Nata Mark Rutte, general Alexus Grynkewich in odhodni vrhovni poveljnik zavezniških sil v Evropi Christopher G. Cavoli na slovesnosti ob predaji poveljstva v zavezniškem poveljniškem središču SHAPE v Casteauju v Belgiji.
FOTO: Yves Herman/Reuters
Generalni sekretar Nata Mark Rutte, general Alexus Grynkewich in odhodni vrhovni poveljnik zavezniških sil v Evropi Christopher G. Cavoli na slovesnosti ob predaji poveljstva v zavezniškem poveljniškem središču SHAPE v Casteauju v Belgiji. FOTO: Yves Herman/Reuters

»Zračna obramba je na sodobnem bojišču ključna – obseg nedavnih ruskih napadov to jasno dokazuje.« Kljub upom na mirovno rešitev v Ukrajini je Grynkewich poudaril, da Rusija kot vojaška sila ostaja dolgoročno tveganje:

»Vojna je na našem pragu. Tudi če bi bil sklenjen mirovni dogovor, bo ruska vojaška sposobnost ostala – že zgolj njen obstoj bomo morali upoštevati pri obrambnem načrtovanju.«

»Rusija bo – v mojih očeh brez dvoma – ostala trajna grožnja.«

Skrb zaradi več konfliktnih žarišč

Grynkewich je opozoril tudi na možnost sočasnih kriz v Evropi in v Indo-pacifiški regiji: »Tisti, ki spremljate izjave našega odličnega generalnega sekretarja Marka Rutteja, veste, da je dejal, da bo [kitajski voditelj] Xi Jinping pred morebitnim prečkanjem Tajvanske ožine verjetno poklical svojega prijatelja Putina in ga prosil za pomoč.«

FOTO: Ann Wang/Reuters
FOTO: Ann Wang/Reuters

»To pomeni, da bi se lahko oba konflikta odvila sočasno – zato bomo potrebovali vso razpoložljivo opremo, strelivo in zmogljivosti, da se nanju ustrezno odzovemo.«

»Vsi smo že slišali za leto 2027. To je le dve leti stran – takrat bi Xi lahko bil pripravljen. Ta telefonski klic Putinu bi se lahko zgodil zelo kmalu.«

Za kakšno vrsta orožja gre

Patriot (MIM-104) je sodoben, dolgega dosega, večnamenski protizračni in protiraketni obrambni sistem, namenjen uničevanju taktičnih balističnih raket, manevrirnih raket in naprednih letal v vseh vremenskih pogojih in višinah. Razvili sta ga ameriški podjetji Raytheon in Lockheed Martin.

Patriot je v uporabi v več kot 18 državah, vključno z: ZDA, Nemčijo, Poljsko, Romunijo, Nizozemsko, Japonsko, Južno Korejo, Savdsko Arabijo, Izraelom, Švedsko, Švico, Tajvanom itd.

ZDA so ga prvič množično uporabile v vojni v Iraku (2003), pozneje pa tudi pri obrambi Savdske Arabije pred napadi z droni (2019). Po letu 2022 je sistem znova v ospredju zaradi vojne v Ukrajini.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine