Papež Frančišek podpira istospolne partnerske zveze

Tako je izjavil v dokumentarnem filmu o njegovem sedemletnem pontifikatu, ki so ga predstavili včeraj v Rimu. Ne podpira pa porok med istospolnimi partnerji.
Fotografija: Papež Frančišek je prvič javno podprl istospolne zakonske zveze.  FOTO: Guglielmo Mangiapane/Reuters
Odpri galerijo
Papež Frančišek je prvič javno podprl istospolne zakonske zveze.  FOTO: Guglielmo Mangiapane/Reuters

Te dni zelo odmeva izjava papeža Frančiška v dokumentarcu o njegovem sedemletnem pontifikatu, ki ga je posnel režiser Evgenij Afinejevski in so ga včeraj premierno predvajali na filmskem festivalu v Rimu. Papež je namreč kljub uradnemu nasprotovanju Cerkve zvezam istospolnih partnerjev dejal, da »imajo homoseksualci pravico biti v družini«, saj so božji otroci. Še vedno pa nasprotuje porokam in vztraja, da zakonsko zvezo lahko skleneta le moški in ženska.

»Nikogar ne bi smeli izločiti ali ga napraviti nesrečnega zaradi njegove spolne usmerjenosti. Treba je spremeniti zakonodajo in uzakoniti istospolne zveze. Trdno stojim za tem,« je še izjavil v intervjuju v dokumentarcu. S tem je verjetno razjaril konservativne nasprotnike istospolnih porok v lastnih vrstah.

Dokumentarec se sicer ukvarja s številnimi Frančiškovimi popotovanji po svetu in s temami, ki so zaznamovale njegovo papeževanje, kot so skrb za okolje, boj proti revščini, podpora migrantom in nasprotovanje neenakosti. A v njem se je papež prvič javno izrekel za istospolne partnerske zveze, odkar je na tem položaju. Sicer je podpiral zakonsko urejanje tega vprašanja že, ko je še bil nadškof v Buenos Airesu. 
 

Pozitivni odmevi po svetu


Jezuit oče James Martin, ki že dolgo vztraja, da bi Cerkev morala biti bolj strpna do pripadnikov LGBT, je papeževo izjavo pohvalil na tviterju: »Papeževa podpora istospolnim zvezam je velik korak naprej k podpori Cerkve istospolno usmerjenim. Je tudi močno sporočilo državam, v katerih Cerkev še vedno nasprotuje takšni zakonodaji.«

Alexandra Quiros in Dunia Araya sta bili prvi istospolni partnerici, ki sta se 26. maja letos v Kostariki lahko uradno poročili. Tega dne je začel v državi veljati zakon, ki dovoljuje istospolne poroke. FOTO: Ezequiel Becerra/AFP
Alexandra Quiros in Dunia Araya sta bili prvi istospolni partnerici, ki sta se 26. maja letos v Kostariki lahko uradno poročili. Tega dne je začel v državi veljati zakon, ki dovoljuje istospolne poroke. FOTO: Ezequiel Becerra/AFP


Frančiškovo potezo je podprl tudi generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres in jo označil kot zelo pozitivno. 

Fundacija Ozanne, ki se zavzema za enakost pripadnikov LGBT v verskem okolju, je zapisala, da bo papeževo stališče »milijonom lezbičnih in gejevskih parov po vsem svetu prineslo novo upanje in zavedanje, da imajo papežev blagoslov, da so v družini in da v resnici tudi imajo pravico do družine. Njegove besede kažejo pastoralno razumevanje bolečine, ki so jo morali pretrpeti mnogi in prinašajo velik izziv tistim, ki so prepričani, da jim njihova vera daje pravico, da diskriminirajo ljudi LGBT.«
 

Strpen že ves čas papeževanja


Sicer pa je Frančišek že vse od svoje izvolitve za papeža v svojih izjavah strpen do istospolno usmerjenih. Kmalu po začetku svojega papeževanja je tako na vprašanje, kaj meni o homoseksualnih duhovnikih, odgovoril: »Kdo sem jaz, da bi sodil?« Prejšnji mesec pa je staršem istospolno usmerjenih otrok dejal: »Bog ima vaše otroke rad takšne, kot so, in papež ima vaše otroke rad takšne, kot so, ker so božji otroci.«

Tradicionalni cerkveni nauk pravi, da je poroka mogoča le med moškim in žensko, zato Cerkev še vedno nasprotuje priznanju istospolnih porok. Leta 2003 so to stališče obrazložili tudi v posebnem vatikanskem dokumentu. »Nujno je, da nasprotujemo istospolnim zvezam, ker te nasprotujejo temeljnim moralnim vrednotam in prinašajo razvrednotenje institucije zakonske zveze.« Zato konservativni krogi Cerkve še vedno ostro nasprotujejo papeževi odprtosti. 

Preberite še:

Komentarji: