Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

V Italiji preiskava proti nekdanjemu premieru Conteju

Kdo je odgovoren za tragedijo v Bergamu? Osumljenih 19 uradnikov, tudi nekdanji premier, minister in predstavniki dežel.
Nekdanji italijanski premier Giuseppe Conte pravi, da je vedno ravnal v korist državljanov. FOTO: Guglielmo Mangiapane/Reuters
Nekdanji italijanski premier Giuseppe Conte pravi, da je vedno ravnal v korist državljanov. FOTO: Guglielmo Mangiapane/Reuters
STA
2. 3. 2023 | 11:11
2. 3. 2023 | 11:38
3:40

Državno tožilstvo italijanskega mesta Bergamo je uvedlo preiskavo proti nekdanjemu italijanskemu premieru Giuseppeju Conteju in nekdanjemu ministru za zdravje Robertu Speranzi zaradi obtožb o malomarnosti in nesposobnosti pri obvladovanju prve faze pandemije covida-19 v Italiji spomladi leta 2020, so v sredo zvečer sporočili s tožilstva.

Državno tožilstvo Bergama, mesta v Lombardiji na severu Italije, kjer je bil februarja 2020 eden največjih izbruhov pandemije ob njenem prihodu v Evropo, je preiskavo uvedlo, potem ko je končalo triletno preiskavo, s katero so poskušali osvetliti dogajanje in ugotoviti odgovornost za tragedijo, ki je v Italiji pustila globoke rane.

Še vedno je namreč živ spomin na dolge kolone vojaških tovornjakov s krstami žrtev pandemije, ki so jih zaradi velikega števila morali na upepelitev odpeljati iz dežele, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

Na območju Bergama je pandemija med februarjem in aprilom 2020 zahtevala skoraj 6000 smrtnih žrtev več, kot je bilo povprečje v prejšnjih letih, ki je znašalo približno 800 smrti.

19 osumljencev odgovornih za tragedijo v Bergamu

Po zaključku preiskave, ki so jo koordinirali trije tožilci, je državno tožilstvo Bergama identificiralo 19 osumljencev. Ob Conteju in Speranzi so osumljeni tudi predsednik dežele Lombardije Attilio Fontana, nekdanji visoki zdravstveni predstavnik dežele Giulio Gallera ter predsednik italijanskega inštituta za javno zdravje ISS Silvio Brusaferro.

Preiskava tožilstva se nanaša predvsem na sum, da so Conte in njegova vlada marca 2020 podcenjevali širjenje novega koronavirusa, čeprav so podatki kazali, da se razmere v Bergamu in okolici hitro slabšajo, in to takrat, ko je bila policija že pripravljena izolirati ta območja od preostanka države in tako ustaviti širjenje novega koronavirusa, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Očitajo jim zlasti, da med 3. in 9. marcem 2020 niso vzpostavili tako imenovanega rdečega območja v še posebej prizadetih občinah na tem območju, Nembro in Alzano Lombardo.

Tako so v Bergamu iz dežele prevažali trupla umrlih zaradi covida. FOTO: Reuters
Tako so v Bergamu iz dežele prevažali trupla umrlih zaradi covida. FOTO: Reuters

Tožilstvo je preiskavo začelo pred skoraj tremi leti, potem ko so družinski člani umrlih žrtev covida-19 proti Contejevi vladi, ki je bila na oblasti med letoma 2018 in 2021, vložili več kot 200 pritožb.

Conte, ki je zdaj predsednik opozicijskega Gibanja pet zvezd, je v sredo že izrazil pripravljenost na sodelovanje s pravosodnimi organi pri pojasnjevanju obtožb proti njemu.

V sporočilu za javnost je poudaril, da je miren, saj je »vedno deloval z največjo predanostjo in polnim občutkom odgovornosti v interesu Italijanov«. V okviru preiskave so ga glede njegovega ravnanja sicer že zaslišali junija 2020.

Italija je z več kot 185.000 smrtnimi primeri ena najbolj prizadetih držav na svetu v pandemiji covida-19.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine