Mnenja o obveznem cepljenju so različna: čeprav nekateri menijo, da se o obveznem cepljenju ne bi smeli prevpraševati, na drugi strani obstajajo posamezniki in skupine, ki so proti cepljenju. O incidentu, zaradi katerega je medicinska sestra iz Teksasa zgubila službo, poroča
Newsweek.
Medicinska sestra je v skupini na facebooku, poimenovani »Ponosni starši necepljenih otrok«, razpravljala o enem od primerov: šlo je za malčka, ki je leta 2009 dobil cepivo proti ošpicam, sestra pa je o njegovi diagnozi spregovorila v omenjeni skupini.
Odpuščena sestra, ime katere ni znano, ki je delala v otroški bolnišnici, je med drugim zapisala, da čeprav je videla, v kakšen stanju so otroci, oboleli za ošpicami, mumpsom ali rdečkami, njeno stališče do cepljenja ostaja nespremenjeno.
Iz bolnišnice so sporočili, da so začeli preiskavo po tem, ko so bili opozorjeni, da je ena od njihovih medicinskih sester objavila varovane informacije o zdravstvenem stanju v skupino, ki so jo kmalu zatem odstranili.
»Mislim, da mi, ki smo proti cepljenju, zlahka pridemo do kakšnih domnev, vendar večina ne bo in niti noče nikoli videti katero od teh bolezni,« naj bi, glede na posnetke objave, v skupino zapisala medicinska sestra.
Obveznost cepljenja izhaja iz skrbi za zdravje večje populacije, in ne zgolj za zdravje posameznika. FOTO: Aleš Černivec/Delo
»Prvič v svoji karieri sem videla ošpice. Pravzaprav je tudi večina mojih sodelavcev in zdravnikov prvič videla ošpice. Iskreno, bilo je težko. Otrok je bil zelo bolan, primeren za intenzivno nego in tudi videti je bil obupno.«
Iz bolnišnice so v izjavi potrdili, da je bil otrok diagnosticiran z zelo nalezljivo boleznijo, ki se jo da preprečiti s cepivom. Zapisali so še, da tesno sodelujejo z javnimi zdravstvenimi ustanovami in nenehno spremljajo zelo nalezljive bolezni v njihovih lokalnih, nacionalnih in mednarodnih skupnostih.
»Naša ekipa je nemudoma pregledala druge otroke, ki so bili morda v kontaktu s tem otrokom, da bi ugotovila, kakšno je tveganje za okužbo, in dala zdravstvene nasvete. Prav tako smo bili opozorjeni, da je naša zaposlena objavila informacije na družbenem omrežju: te stvari jemljemo zelo resno. Poteka temeljita preiskava,« so zapisali. Prav tako so opozorili, da izjava njihove zaposlene ne predstavlja stališča bolnišnice.
Samo letos je bilo v ZDA 124 primerov okužb z ošpicami, večina je šlo za ljudi, ki niso bili cepljeni, kažejo podatki njihovega centra za kontrolo in preprečitev bolezni. Število je podobna lanskemu. »Necepljeni ljudje se okužijo v tujini in bolezen prenesejo v ZDA ter okužijo druge. Poskrbite, da boste vi in vaša družina cepljeni proti tem boleznim,« so zapisali.
Komentarji