Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

2025, leto preloma globalne ureditve sveta

Spremenjene geopolitične razmere od Slovenije in Evropske unije zahtevajo poglobljeno razpravo o iskanju novega ravnotežja.
Evropska unija mora definirati nova ravnotežja (na fotografiji motiv z razstave v Bežigrajski galeriji 1 kiparja Jiřija Bezlaja V ravnotežjih). FOTO: Leon Vidic
Evropska unija mora definirati nova ravnotežja (na fotografiji motiv z razstave v Bežigrajski galeriji 1 kiparja Jiřija Bezlaja V ravnotežjih). FOTO: Leon Vidic
Mojmir Mrak, Matej Avbelj
17. 5. 2025 | 05:00
40:16

V nadaljevanju preberite:

Slovenija je trinajst let po razglasitvi samostojnosti postala članica Nata in EU in s tem dosegla ključna zunanjepolitična in gospodarska cilja. Za njun doseg je izvedla številne reformne napore, ki so znatno zvišali standarde kakovosti življenja v primerjavi z razmerami v nekdanji skupni državi. Članstvo v evroatlantskih integracijah je pomenilo, da smo pomembne dele nacionalne suverenosti uveljavljali v tem članstvu (varnost, ekonomija), pri čemer smo v obdobju po pristopu k EU zaspali na lovorikah. Medtem pa so se razmere v mednarodnih odnosih zaostrile in bistveno spremenile.

V nepredvidljivem mednarodnem okolju so še posebej ranljive majhne države z odprtimi ekonomijami. Taka država je Slovenija. Spremenjeni mednarodni okvir in spremenjeni položaj EU v tem okviru zato še posebej Slovenijo postavlja pred izziv, kako naprej. Ta izziv je najverjetneje doslej največji v zgodovini samostojne slovenske države, zato terja jasen strokoven, javno-intelektualni, civilnodružbeni in politični odziv.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine