Koga je spravil v zadrego Jaka Lakovič z odličnim dosežkom v evroligi?

V tokratnem kvizu preizkus znanja iz nogometa, košarke in atletike.
Fotografija: Jaka Lakovič je zablestel že v krstni sezoni v evroligi. FOTO: Roman Šipić/Delo
Jaka Lakovič je zablestel že v krstni sezoni v evroligi. FOTO: Roman Šipić/Delo

1. Pred 45 leti se je končalo peto evropsko prvenstvo v nogometu, edino doslej na ozemlju nekdanje Jugoslavije. V Beogradu je Češkoslovaška dokončala svoj imenitni niz, saj je po polfinalni zmagi nad Nizozemsko s 3:1 po podaljšku ugnala ZR Nemčijo po streljanju enajstmetrovk. Odločilno je izkoristil Antonin Panenka z znamenitim strelom, s katerim je ukanil vratarja Seppa Maierja. Kakšen je bil izid po 120 minutah?
  • A) 2:2
  • B) 0:0
  • C) 1:1
2. Dvajset let je minilo, odkar je Jaka Lakovič pri 23 letih zapustil vrste košarkarjev Slovana in okrepil Krko. V Novem mestu se je zadržal le eno sezono pred odhodom k Panathinaikosu in Barceloni, a blestel v evroligi. Na enem od zahtevnih gostovanj je dosegel statistični indeks 55, ki je še vedno drugi najvišji v zgodovini tekmovanja za Tanoko Beardom (63). Kdo je bil Krkin tekmec?
  • A) Panathinaikos
  • B) CSKA
  • C) Real Madrid
3. 20. junij se je večkrat zapisal v zgodovino svetovne atletike. Na današnji dan leta 1936 je denimo legendarni ameriški šprinter Jesse Owens v Chicagu pretekel 100 metrov v ročno izmerjenem času 10,2 in za desetinko sekunde izboljšal svetovni rekord, 32 let pozneje pa se je prvi Zemljan v Sacramentu spustil pod mejo 10 sekund (9,9). Kdo je dosegel za tiste čase neverjetni mejnik?