Selektorjev sin podajo spremenil v zmago

Slovenska reprezentanca do 21 let je le še korak oddaljena od drugega mesta v deveti kvalifikacijski skupini za evropsko prvenstvo.
Fotografija: Jan Mlakar je v prvem polčasu goste obvaroval hujšega poraza.
Foto Leon Vidic/Delo
Jan Mlakar je v prvem polčasu goste obvaroval hujšega poraza. Foto Leon Vidic/Delo

Bojazljiv zaključek tekme se je za slovensko reprezentanco do 21 let izšel sanjsko: s četrto kvalifikacijsko zmago v 9. skupini za evropsko prvenstvo proti Kazahstanu. Po hitrem vodstvu in golu z glavo odličnega Žige Lipuščka v 11. minuti so gostje izenačili v 79. minuti. Za zmago z 2:1 pa je s prostega strela in podaji, ki se je spremenila v gol, v 89. minuti dosegel Erik Gliha. Naslednjo tekmo bo Slovenija igrala 12. oktobra doma proti Bolgariji.
Edini Slovenec v najmočnejši angleški nogometni ligi Jon Gorenc Stanković je bil med najboljšimi na igrišču.<br />

Konec dober, vse dobro. Potem ko so gostje skoraj 80 minut lovili in ulovili zaostanek, se je slovenskim upom za konec nasmehnilo tudi nekaj sreče. Pa je še zdaleč ne bi potrebovali, če bi izkoristili vsaj enega od številnih nasprotnih napadov, ki so se jim ponujali kot po tekočem traku. Namesto, da bi bil junak, se je mariborski Ljubljančan Jan Mlakar skoraj spremenil v velikega osmoljenca. Z zmagovitim golom ga je rešil selektorjev sin Erik Gliha. Mlakar je v prvem polčasu trikrat pobegnil gostujočim branilcem in se vselej odločil napačno – ali je prehitro streljal ali pa ni podal. A mladi napadalec ni bil edini, ki v prvem polčasu ni zapečatil usode gostov, tudi Jan Repas v sicer solidni predstavi, ki je vendarle minila v znaku visokega moštvenega duha, ni znal unovčiti veliko prostora.

Zahtevno igrišče ni omogočalo kombinatorne igre

Gostje so imeli občutno prevlado v posesti žoge, toda bili so tako jalovi, da ni kazalo na izenačenje ali da bi lahko prelisičili čvrsto in zanesljivo slovensko obrambo. Še posebej, ker jim zahtevno in neravno igrišče na Ptuju ni omogočalo natančne kombinatorne igre. Toda prav pri golu so Kazahstanci izpeljali lepo akcijo na levi strani, ko je Maksim Fedov s prvim neposrednim strelom proti slovenskim vratom matiral nemočnega Gregorja Sorčana.

Slovenija si je z zmago že zagotovila najmanj tretje mesto v skupini, o drugem pa bo odločal medsebojni dvoboj z Bolgarijo, ki je sinoči gostovala v Črni gori.
Že točka proti Bolgariji naslednji mesec bo mladi slovenski reprezentanci zagotovila 2. mesto v skupinik. Foto Leon Vidic/Delo

Primož Gliha, selektor Slovenije: «Utrujenost po dolgi poti domov iz Kazahstana je v drugem polčasu terjala davek. Tekma bi šla lahko v povsem drugo smer, če bi po vodstvu zabili še gol ali dva, za kar smo imeli dovolj priložnosti.«

Erik Gliha: »Tudi gledalci so videli, da smo na težkem igrišču pustili srce, zato nas je na koncu nagradil tudi nogomet. Ni lahko potovati v eno smer 12 ur, odigrati tekmo in to ponoviti čez tri dni.«

Žiga Lipušček: »O tekmecih smo vedeli vse, saj smo se taktično vrhunsko pripravili in začeli odlično.«
Med gledalci slovensko-kazahstanskega dvoboja selekcij do 21 let je bil tudi selektor članske reprezentance Tomaž Kavčič. Foto Leon Vidic/Delo