V finalu se bodo s Portugalci udarili Nizozemci

V drugem polfinalnem obračunu Nizozemci boljši od Angležev – v podaljšku.
Fotografija: Nizozemci so se pri tretjem golu veselili vstopnice, s katero so si zagotovili finale lige narodov. FOTO: AFP

Nizozemska nogometna reprezentanca je druga finalistka evropske lige narodov. V Guimaraesu je po podaljšku premagala Anglijo s 3:1 (0:1, 1:1). V nedeljskem finalu bo igrala s portugalsko reprezentanco, ki jo je tja popeljal Cristiano Ronaldo s trojčkom proti Švici (3:1).

Selektor Angležev Gareth Southgate je uvodoma na klopi pustil sedmerico, ki je v soboto igrala v finalu lige prvakov. Na klopi sta tako ostala tudi kapetan Anglije Harry Kane, trak je na svoji 50. reprezentančni tekmi nosil krilni nogometaš Manchester Cityja Raheem Sterling, in kapetan Liverpoola Jordan Henderson. Pri Nizozemski sta zaigrala od začetka oba finalista oziroma zmagovalca lige prvakov Virgil van Dijk in Georginio Wijnaldum.

Selektor angleške reprezentance Gareth Southgate ni našel prave formule za svojo vrsto, napak na igrišču je bilo preveč. FOTO: Reuters

Angleži so kljub boljši igri Nizozemske povedli v 32. minuti, ko je Marcus Rashford unovčil najstrožjo kazen, ki jo je zakrivil eden najbolj iskanih branilcev Matthijs de Ligt. Toda prav branilec Ajaxa se je odkupil v 73. minuti, ko je z glavo zadel za 1:1. Angleži so v 83. minuti znova zadeli, strelec je bil Jesse Lingard, a so sodniki po pregledu z VAR dosodili prepovedan položaj, ostalo je pri 1:1 – s tem izidom se je tekma po rednem delu tudi končala.

Otoški zvezdnik Harry Kane (levo) je v igro vstopil v 46. minuti. FOTO: Reuters

Sledil je podaljšek, v 97. minuti je John Stones pred svojim kazenskim prostorom izgubil žogo, poskusil je pred vrati Memphis Depay, Jordan Pickford je žogo odbil, do nje je prišel Quincy Promes, ki je slabo streljal, a je Kyle Walker žogo nesrečno preusmeril v lastno mrežo – po avtogolu so Nizozemci povedli z 2:1. V 114. minuti so pritisnili piko na i z golom Promesa za končnih 3:1.

V nedeljo se bodo Nizozemci v finalu soočili s Portugalci. To bo njihov peti finale na velikih tekmovanjih po finalih na svetovnih prvenstvih (1974, 1978, 2010) in evropskem 1988. Zmagovalec bo prejel 10,5 milijona evrov.

Angleži so se poslovili od lige narodov sklonjenih glav. Na fotografiji Raheem Sterling. FOTO: Reuters