V četrto kamnolom prodali za dobrih 20 milijonov evrov

Na dražbi je za kamnolom, ki je eden pomembnejših za gradnjo tretje razvojne osi, največ ponudila novoustanovljena družba APOC.
Fotografija: Kamnolom Velika Pirešica bo, ko bo plačana tudi kupnina last družbe APOC Aleša Počivalška, čigar partnerka je lastnica Ecobetona, ki v Pirešici rudari že od leta 2013. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Odpri galerijo
Kamnolom Velika Pirešica bo, ko bo plačana tudi kupnina last družbe APOC Aleša Počivalška, čigar partnerka je lastnica Ecobetona, ki v Pirešici rudari že od leta 2013. FOTO: Špela Kuralt/Delo

Kamnolom Velika Pirešica je še zadnje premoženje v stečaju propadle družbe CM Celje. Za tretjo javno dražbo je varščino vplačalo šest družb: PVG, Remont, VOC Ekologija, Kolektor Koling, Pomgrad Holding in pred nekaj dnevi ustanovljeni Apoc. Temu je po maratonski dražbi, na kateri sta dražila bolj ali manj le Apoc in Pomgrad Holding, uspelo z najvišjo ponudbo, ki presega izklicno ceno za 6,3 milijona evrov.

image_alt
Dražba za kamnolom predvidoma konec junija


Stečajna upraviteljica Milena Sisinger je bila nad precej visoko končno ceno presenečena: »Pričakovala sem veliko, ampak ne toliko, tako da sem več kot zadovoljna z doseženo ceno kamnoloma na dražbi.« Družba Apoc Aleša Počivalška, katerega partnerka je lastnica družbe Ecobeton, ki že od leta 2013 rudari v kamnolomu Velika Pirešica, je bila ustanovljena pred nekaj dnevi. Sisingerjeva je dejala, da ni mogla pričakovati, kdo bo kupec: »Ne veš, kakšna so ozadja. Gre za relativno visok znesek, čeprav za naše gradbince trenutno tudi ni tako visok, glede na to, da sta v državi dva večja projekta, to sta drugi tir in tretja razvojna os. Kamnolom je v središču Slovenije, z dovolj velikimi zalogami, zato lahko iz lastnih izkušenj rečem, da je dosežena cena 20 milijonov evrov dobra ne samo za stečajno upraviteljico, ampak tudi za kupca.«

image_alt
Četrta prodaja ključnega kamnoloma

 

Sledi pritožba?


Od kod bo Apoc dobil denar, ni znano, Počivalšek je dejal, da bo izjave dajal, ko bo plačal kupnino. Kupnino mora poravnati v 90 dneh od sklenjene prodajne pogodbe, h kateri pa mora dati soglasje še sodišče. Sisingerjeva pravi, da je ne bi presenetila morebitna pritožba enega največjih upnikov v kamnolomu, družbe VOC Ekologija, ki je imela doslej v postopku že več pritožb. Prav VOC Ekologija je onemogočila tretjo prodajo kamnoloma, ko je bila izklicna cena samo 7,5 milijona evrov. Včeraj je bila 13,7 milijona evrov. VOC Ekologija ni dražila niti enkrat, vedno pa obstaja možnost, da so bili povezani s katero od družb, ki so aktivno sodelovale na dražbi. Direktor Roman Moškotevc je z dražbe odhitel prvi.

image_alt
Poravnave za kamnolom ne bo, kdaj bo prodaja?


Tožba države


S prodajo kamnoloma se je precej zapletalo tudi zaradi lastninske tožbe države za več kot polovico kamnoloma. Tožba še ni zaključena, vendar je višje sodišče v Ljubljani za prodajo dalo zeleno luč, prav tako je pisno izjavo, da se s prodajo kamnoloma v celoti strinja, dala tudi državna odvetnica. Del kupnine bo stečajna upraviteljica zadržala do pravnomočne odločitve. Država kamnoloma ne bi dobila v naravi, temveč bi za svoj del dobila kupnino. Če odločitev sodišča ne bo v prid državi, bo Sisingerjeva med upnike razdelila tudi ta del kupnine. Največji upnik, med večjimi sta še Petrol in Furs, je VOC Ekologija, ki je terjatve odkupoval od drugih upnikov. Večino svojih terjatev pa ima prav na premoženju, ki je predmet lastninskega spora.

image_alt
Sklad kmetijskih zemljišč bi se zdaj poravnal


Visoka cena kamnoloma je za upnike zelo dobra novica. Sisingerjeva je dejala, da na prvi pogled kaže, da bodo lahko s to kupnino poplačali tudi navadne upnike: »Stoodstotno so bile lani poplačane terjatve, ki so nastale od začetka prisilne poravnave do začetka stečajnega postopka, sredstva za to sem dobivala skozi rudarjenje v kamnolomu. Zdaj bomo poplačali prednostne terjatve, ki so stale zunaj tega obdobja. Potem bomo čakali na izid pravnega spora z državo.«

Preberite še:

Komentarji: