Obtoženi zanika, da bi v Savljah opletal z nožem

Eritrejec trdi, da ga v času prepira sploh ni bilo tam.
Fotografija: Coco Filip Faragal krivde ni priznal. FOTO: Dejan Javornik
Odpri galerijo
Coco Filip Faragal krivde ni priznal. FOTO: Dejan Javornik

Ljubljana – Eritrejec, 24-letni Coco Filip Faragal, je policistom po prijetju bojda priznal, da se je 29. novembra lani v tako imenovanem socialnem hotelu v Savljah zravsal z drugim stanovalcem, Primožem Rožičem, toda trdil je, da je bil napaden on. Ko je napočil čas, da zanj na kazenskem oddelku okrožnega sodišča izpeljejo predobravnavni narok, pa je krivdo zanikal in vzrojil: »Odkar so me aretirali, mi niso dali priložnosti, da povem, da sploh nisem bil tam. To ni pošteno, spoštujem vaše sodišče, toda morate mi dati pravico do besede.«

Dobil jo je na začetku glavne obravnave in pred sodnico Dejo Kozjek znova odločno zavrnil navedbe iz obtožbe, da je zagrešil kaznivo dejanje poskusa uboja. Visokorasli mladenič naj bi 43-letnega Rožiča napadel z železno palico, ga z nožem, dolgim 6,5 centimetra, zabodel v vitalni del telesa, da je dobil štiri centimetre globoko rano, nato pa ga je porezal tudi po trebuhu in stegnu. Ko je Rožič padel na tla, ga je še pretepel z lesenim kolom.


Spor zaradi televizije?


Spor naj bi se vnel zaradi kabelske televizije, na katero naj bi se obtoženec na črno priklopil enemu od stanovalcev. Rožič nam je po dogodku povedal, da je Coco kradel signal sosedu Branku: »Bil sem na obisku pri Branku, včasih mu pomagam, on pa ima naročeno kabelsko televizijo. Pa sva mu rekla, da bo moral plačati. Potem se mu je zmešalo

Faragal v zagovoru trdi, da je Rožiča nazadnje videl dva dni pred očitanim mu incidentom, ko naj bi ta od njega res zahteval pet evrov za kabelsko. Sprla sta se in to je bilo vse. Poklical je lastnico stavbe, ki naj bi mu povedala, da mora odtlej 160 evrov najemnine za sobo plačevati prvega, in ne več 14. v mesecu, ko dobi denarno pomoč. Zjutraj se je odpravil na policijsko postajo Bežigrad, da bi uredil papirje glede spremembe datuma prejemanja pomoči, potem pa ga je poklicala lastnica, naj pride nazaj, ker je njegova soba odprta in so prišli policisti, saj je nekdo zabodel Rožiča. Odpravil se je v Savlje, na poti so ga aretirali policisti in odtlej je v priporu.


Delovne poškodbe


V precej zmedenem pripovedovanju, ki ga je prevajala tolmačka za angleški jezik, saj eritrejskega kajpak nimamo, se je opredelil tudi do nekaterih fotografij v spisu; na eni je videti notranjo stran njegove dlani po prijetju, na njej pa so vidne modrice. Zatrdil je, da te zagotovo niso nastale zaradi morebitnega bližnjega srečanja s (so)stanovalcem, po njegovem gre za delovne poškodbe. In kje je tedaj delal, je zanimalo sodnico: »V svoji kuhinji, popravljal sem televizijo in pomival posodo.«

Sodnica bo v nadaljevanju postopka njegovo izpoved preverila tudi pri policistih in preostalih stanovalcih socialnega hotela, za začetek pa bo zaslišala oškodovanca in ga torej soočila z njim.

Eritrejec sicer v Sloveniji kot prosilec za azil živi že osem let in si je v tem času že nakopal kazensko evidenco. Leta 2012 je bil obsojen na dve leti zapora zaradi ropa v Ljubljani, leta 2015 pa na pol leta pogojnega zapora zaradi nasilništva.