Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

»Janša ima več možnosti kot Šarec«

Jože P. Damijan: Praktično nemogoče bo sestaviti učinkovito vlado.
Janez Janša s soprogo Urško na volišču v Šentilju pri Velenju. FOTO: Jure Eržen/Delo
Janez Janša s soprogo Urško na volišču v Šentilju pri Velenju. FOTO: Jure Eržen/Delo
N. G., V. R. B.
4. 6. 2018 | 08:00
4. 6. 2018 | 08:06
3:34
Ljubljana – Stabilno koalicijo bo težko sestaviti, praktično nemogoče pa bo sestaviti učinkovito vlado, je ocenil ekonomist Jože P. Damijan. Da bo vlado težko sestaviti, se strinja tudi politični analitik Miha Kovač: »Vendar napovedujem, da je čisto možno, da bo predsedniku SDS Janezu Janši to uspelo.«

Čeprav je videti, da imajo levosredinske stranke večjo moč v seštevku, ima Janša za oblikovanje vlade zaradi izkušenj bistveno večjo možnost kot drugouvrščeni Marjan Šarec, je ocenil Kovač: »Doslej se je vedno pokazalo, da vodstva strank, ki so nastale relativno na hitro in na volitvah dosegle dober rezultat, ne obvladujejo povsem vseh poslancev. V resnici ne vemo, ali bodo poslanci LMŠ pri tem, da ne bodo podprli vlade Janeza Janše, tako odločni kot Šarec.« Možno je tudi, da bodo v koaliciji stranke, ki so v predvolilni kampanji jasno izključile možnost povezovanja s SDS – predsednik SMC Miro Cerar namreč v izjavi ni a priori izključil morebitne koalicije z Janšo.

To, da je Desus dobil samo 5 odstotkov, je po eni strani dokaz, da se predvolilno sklepanje koalicij ne izplača, je dodal: »Je pa rezultat Desusa in Karla Erjavca tudi že znak obrabe materiala. Ponoven vstop Jelinčičeve SNS v državni zbor je na neki način poraz Tonina in Janše, saj jima je odžiral glasove volivcev.«

Napis na sedežu stranke SNS po volitvah, Ljubljana, 3. 6. 2018
Napis na sedežu stranke SNS po volitvah, Ljubljana, 3. 6. 2018


Jože P. Damijan je dejal, da bo nova vladna koalicija – leva ali desna – preveč heterogena, da bi lahko bila učinkovita: »Najverjetnejša koalicija bo najbrž levosredinska, ki pa jo mora sestavljati najmanj pet strank, da bi imela minimalno večino v parlamentu. To pomeni, da bo koalicija imela zelo splošen in heterogen program in da bo veliko trgovanja med strankami za vsak najmanjši vladni ukrep.« Od prihodnje vlade po njegovih besedah ne moremo pričakovati velikih potez: »Sreča je, da je slovensko gospodarstvo trenutno v zelo dobri koaliciji in da zelo velike reforme niso tako urgentne.«

Slovenija je v konjunkturi, torej bo prej ali slej prišla kriza. Zato je zelo pomembno, da dobimo učinkovito vlado, je poudaril izvršni direktor Kluba slovenskih podjetnikov Goran Novković. Po njegovem sta le dve možnosti: »Prva je, da bomo šli kmalu na predčasne volitve. Druga možnost pa je, da bodo tri ali štiri stranke na vrhu sklenile takšno koalicijsko pogodbo in dogovor, ki bo pripeljal do politične stabilnosti, in da bodo lahko sprejele učinkovite ukrepe za boljše gospodarsko okolje v Sloveniji. Volilni glasovi to omogočajo, vprašanje je samo, ali so možje, ki imajo največ glasov, to sposobni storiti.«

Po besedah profesorja sociologije Rudija Rizmana je rezultat volitev spodbuden v najmanj dveh pogledih: v mednarodnem oziroma evropskem in notranjepolitičnem: »Glede na razdeljene volilne glasove je to namreč prepričljiv 'ne' orbanizaciji Slovenije.« Spodbudni notranjepolitični vidik pa je, da utegne nova vlada, okrepljena z doslej neobremenjeno novo levico, prisluhniti alternativnim strateškim zamislim, ki se bodo nazadnje poslovile od neoliberalne vladavine, je dodal.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine