Vlada sprejela ukrepe za zaprtje države od 1. do 12. aprila

Znova obvezne maske na prostem, omejitev gibanja na matično statistično regijo, prepoved zbiranja, javni potniški promet po poletnem voznem redu.
Fotografija: Janez Janša je dejal, da je zaustavitev javnega življenja vezana na relativno kratko obdobje in dodal, da se zavedamo, da Slovenija tudi po 12. aprilu ne bo brez virusa. FOTO: Leon Vidic/Delo
Odpri galerijo
Janez Janša je dejal, da je zaustavitev javnega življenja vezana na relativno kratko obdobje in dodal, da se zavedamo, da Slovenija tudi po 12. aprilu ne bo brez virusa. FOTO: Leon Vidic/Delo

Vlada je sledila predlogu strokovne skupine in sprejela stroge omejitvene ukrepe, s katerimi želi zajeziti nadaljnje širjenje koronavirusa in ki bodo veljali od 1. do 12. aprila. 

Tiskovno konferenco lahko spremljate na spodnji povezavi: 



Premier Janez Janša je tiskovno konfeneco začel z oceno, da smo v bitki s časom, da bomo tisto stopnjo precepljenosti, ki zaustavlja epidemijo, dosegli v začetku poletja, do takrat pa je treba sprejeti ukrepe.
 

Državna uprava bo delala od doma, enak apel gospodarstvu


Nadaljeval je, da je zaustavitev javnega življenja vezana na relativno kratko obdobje, in dodal, da se zavedajo, da Slovenija tudi po 12. aprilu ne bo brez virusa. Po 11. aprilu se bo ponovno začel uporabljati vladni semafor, ne bo se bistveno spremenil, tako da je življenje predvidljivo tudi po 12. aprilu. Uspeh teh ukrepov, ki dejansko predstavljajo zaustavitev številnih aktivnosti, bo odvisen od doslednega upoštevanja. Bolje je ukrepati prej kot pozneje. Tudi za tiste, ki se ne počutijo ogrožene, bi bilo dobro, da upoštevajo ukrepe zaradi tistih, ki so ogroženi.

Državna uprava bo prešla skoraj v celoti na delo od doma, je dejal Janša.

Premier je apeliral na gospodarstvo, da se organizira tako, da bo čim več dela od doma. Če to ni mogoče, naj se še bolj dosledno kot do sedaj upoštevajo vsi ukrepi.

Veljavnost odlokov je vezana na čas od 1. do 11. aprila, izjema je odlok o prestopu državnih veja, ki bo začel veljati že jutri. Razlog je alarmantno stanje v državah zahodnega Balkana, od koder detektiramo prihod številnih, ki včasih predložijo tudi dokazila o testiranju sumljivega izvora, je sklenil glavno sporočilo Janša.

Na povabilo predsednika države Boruta Pahorja so se na Brdu sestali minister za zdravje Janez Poklukar, predstavniki političnih strank, strokovna posvetovalna skupina za covid-19 in premier Janez Janša glede nadaljnjih ukrepov. FOTO: Leon Vidic/Delo
Na povabilo predsednika države Boruta Pahorja so se na Brdu sestali minister za zdravje Janez Poklukar, predstavniki političnih strank, strokovna posvetovalna skupina za covid-19 in premier Janez Janša glede nadaljnjih ukrepov. FOTO: Leon Vidic/Delo


Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je poudaril, da je bil na seji proti uvedbi strogega zaprtja države, saj kljub zaskrbljujočim epidemiološkim podatkom dvomi, da bomo lahko ob zdajšnjem stanju duha lahko izvedli vse ukrepe in dosegli pričakovane učinke.

Zadostiti bi morali trem pogojem, je dejal, prvi je, da nam uspe popolna enotnost politike. »Če bo opozicija še naprej zlorabljala epidemijo za dnevno politikantstvo, ukrepi ne bodo veljali v veliki meri.« Drugi pogoj je, da javnost »razume našo odločitev kot dejansko skrb za zdravje ljudi in bo zato spoštovala te ukrepe«. »Če se bo spet našlo sto odvetnikov, ki bodo branili kršitelje odlokov in spodbijali zakonske podlage zanjo, ukrepi ne bodo delovali.« Tretji pogoj je, da tudi gospodarstvo sprejme ta novi ukrep, je dodal. »Zdaj smo na točki, ko je vrnitev v normalno življenje odvisna od nas vseh. Smo v podobni situaciji in stiski kot večina vlad v Evropi.«

image_alt
Mateja Logar: Od 1. do 11. aprila predlagamo popolno zaprtje države


Vlada je po njegovih besedah prejela odlok, s katerim so izjeme pri obratovanju gospodarskih družb, in sicer veljajo za lekarne, bencinske servise, finančne službe, dimnikarske storitve pod že znanimi pogoji, servisne dejavnosti, gradbena dela na nenaseljenih območjih, osebne prevzeme hrane (tudi na kmetijah) in druge nujne storitve za zagotavljanje varnosti in zdravja.

Dovoljeno bo tudi ponujanje in prodaja blaga in storitev na daljavo, priprava jedi in pijač za dostavo, v bolnišnicah, domovih za ostarele, tovarniških menzah brez obveznega testiranja, s testiranjem (ali potrdilom o prebolelosti ali cepljenju) pa bodo lahko delovale prodajalne, ki prodajajo nujno blago, blago za osebno nego in čiščenje, prodajalne z medicinskimi in ortopedskimi pripomočki, vrtnarije, drevesnice in cvetličarne, kmetijske prodajalne in tržnice (brez obleke in obutve), tehnično blago, trafike in kioski za prodajo časopisov in revij, individualne nezdravstvene in terapevtske storitve.

FOTO: Leon Vidic/Delo
FOTO: Leon Vidic/Delo


»Na vse, ki delajo na teh področjih, apeliram, da se držijo ukrepov,« je sklenil.

Matej Tonin je poudaril, da se zaveda, da je situacija neprijetna in da smo utrujeni od borbe proti pandemiji. »Po tem, ko smo ugotavljali, kaj je alternativa temu ukrepu, smo ugotovili, da je ni. Je cepljenje, a tega ne moremo tako hitro zagotoviti. Edino, kar učinkuje, je omejevanje stikov, in ker je za NSi ključna vrednota življenje, nismo imeli nobenih dilem pri podpori ukrepu. Neukrepanje bi pripeljalo do vsaj 500 dodatnih žrtev, za nas pa je to nesprejemljivo.«
 

Poklukar: Aktivnosti v zdravstvu ne bomo zmanjševali


Minister za zdravje Janez Poklukar: »S težkim srcem prihajam pred vas, ker se zavedam, da leto pandemije pušča posledice. Zadnje dni podatki o epidemiji niso spodbudni, ravno nasprotno, so skrb vzbujajoči, zato je strokovna skupina predlagala nekatere ukrepe. Ti so namenjeni temu, da zajezimo prenos okužbe, ta se prenaša s kapljicami in preko zraka.«

Ukrepi so, kot je dejal, potrebni iz več razlogov, »zato, da bo naše zdravstvo zmoglo in da zaščitimo življenja. S tem bomo pridobili čas, da precepimo najbolj rizične skupine prebivalstva in se ob poletju začnemo vračati v življenje, kot si želimo.«

Poudaril je, da moramo najprej poskrbeti za cepljenje skupin nad 75 let, in skladno z dobavami cepiv še za starejše od 60 let. Po zaključku tega obdobja si bomo prizadevali, je dodal, da uvedemo samotestiranje in ohranimo odprte šole. Med 1. in 11. aprilom ne bodo zmanjševali aktivnosti v zdravstvu, saj pandemija pušča posledice tudi v drugih delih zdravstva.

Med 1. in 11. aprilom ne bodo zmanjševali aktivnosti v zdravstvu, je obljubil minister za zdravje Janez Poklukar. FOTO: Leon Vidic/Delo
Med 1. in 11. aprilom ne bodo zmanjševali aktivnosti v zdravstvu, je obljubil minister za zdravje Janez Poklukar. FOTO: Leon Vidic/Delo

 

Na javnih prostorih znova obvezne maske


Sprejeli so tudi odlok, s katerim ponovno uvajajo maske na javnih prostorih, z izjemo individualne vadbe, in v avtomobilih, če so v njem ena oseba ali osebe istega gospodinjstva.

Na koncu se je Poklukar zahvalil prebivalcem, »ker razumejo, da so to težki časi, časi, ki je ta generacija še ni doživela, moramo se trudi in si pomagati, da bi čim prej zajezili pandemijo. Želim si, da se do poletja uspešno precepimo in da postane Slovenija zelena na vseh zemljevidih sveta.«

image_alt
Mateja Logar: Od 1. do 11. aprila predlagamo popolno zaprtje države

 

Čez državne meje le izjemoma

 
Aleš Hojs, minister za notranje zadeve, je poudaril, da odlok o vstopih in izstopih začne veljati že opolnoči. Iz države ni več dovoljeno potovati v rdeče države razen izjem, kot sta tranzit in prevoz blaga. Ob vračanju se ni več mogoče izkazati s hitrimi antigenskimi testi, ampak veljajo samo testi PCR, izdani morajo biti v schengenskem območju. V mejnih postopkih so namreč ugotovili veliko število ponarejenih testov, predvsem iz Severne Makedonije.

Izjeme, ki meje lahko prehajajo s hitrimi antigenskimi testi, so dvolastniki in ta teden še otroci, ki se šolajo v sosednji državi, delovni migranti in tisti, ki morajo meje prehajati zaradi zavarovanja življenja.

Vstopi v državo so mogoči tudi, če ste preboleli covid in če ste bili cepljeni, pod enakimi pogoji je možno prehajanje regij.

Za delovne migrante je obvezno sedemdnevno testiranje, dovoljen je tudi hitri antigenski test poleg testa PCR. ​
 

Prepoved prehajanja med regijami, izjema le za veliko noč


Odlok o omejitvi gibanja na statistično regijo, v kateri živimo, začne veljati s prvim aprilom ne glede na barvo semaforja statistične regije (lani je bil omejen na občino). 

Na veliko noč, torej v nedeljo, je dovoljeno prehajanje med statističnimi regijami za obiske najbližjih družin, a le za dve družini. S prvim aprilom so prepovedana tudi vsa zborovanja, vsi shodi do deset ljudi, poroke …

Omejitev gibanja ostaja med 22. uro zvečer in 5. uro zjutraj.

»Naprošam vas, da ukrepe, ki bodo v velavi od 1. do 11. aprila, vzamete kot nekaj, s čimer lahko vplivate na tiste, ki jih imate radi,« je dejala vodja strokvne svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar. FOTO: Leon Vidic/Delo
»Naprošam vas, da ukrepe, ki bodo v velavi od 1. do 11. aprila, vzamete kot nekaj, s čimer lahko vplivate na tiste, ki jih imate radi,« je dejala vodja strokvne svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar. FOTO: Leon Vidic/Delo

 

Zaprtje smučišč, javni potniški promet po poletnem voznem redu


V okviru ministrstva za infrastrukturo so pripravili štiri odloke, predstavil jih je minister Jernej Vrtovec. Ustavlja se prevoz potnikov z žičniškimi napravami in smučišča, na počitniški vozni red gre javni potniški promet v skladu z navodili NIJZ.
 
Prepovedano bo tudi opravljanje šol vožnje in vsa pripadajoča izobraževanja, tehnični pregledi, vozniška in prometna dovoljenja se podaljšajo do 9. maja, tudi tahografske delavnice ne bodo potekale. Prepovedano bo še letenje, vzletanje in pristajanje znotraj Slovenije (gre za rekreativne letalce, padalce …)
 

Zapirajo se muzeji, knjižnice, bogoslužja brez vernikov

 
Na področju kulture sta sprejeta dva odloka; vsi galerije, muzeji, knjižnice, arhivi, ograjeni parki se zaprejo in prepovedujejo kulturne storitve. »Ukrepi so morda radikalni, a po sklepu posebne strokovne komisije in NIJZ se od 1. aprila zapira vse, kar je bilo do zdaj odprto,« je dejal minister Vasko Simoniti. Zaprejo se tudi vsi verski objekti, javna bogoslužja pa prekinejo oziroma izvajajo brez navzočih vernikov. V času velike noči bodo cerkveni objekti zaprti. Edina stvar, ki ostane, je neposredna verska oskrba ljudi.
 

Krek: Upoštevajte karanteno


Milan Krek, direktor NIJZ, je povedal, da moramo posledice, ki jih virus pusti na človeku, čim bolj zmanjšati. Podatki, s katerimi razpolagamo, so stari deset dni, kaj je danes, ne vemo, a glede na trend je slabše. Nujni so dodatni ukrepi.

Izjemno pomembni so po besedah Kreka preventivni ukrepi, kot so nošenje maske, umivanje rok, zračenje prostorov na eno uro. Zelo pomembno je delo od doma: delajte od doma, če je le mogoče. Ta ukrep je multiplikativen: ljudje, ki se vozijo, se okužujejo.

Upoštevajte karanteno, je položil na srce vsem, ki imajo simptome okužbe, ali so dobili odločbe.

Če hodite na obiske starejšim, pazite, da ne boste okuženi.
 

Svetovalna skupina za 12. april predlaga vrnitev v šole 


Mateja Logar, vodja svetovalne skupine je dejala, da imamo možnost, da ne naredimo nič in povzročimo kolaps zdravstvenega sistema. »Če ne naredimo nič, bodo umrlo še več ljudi. Vsako življenje je pomembno. Vesela sem, da je tudi gospodarstvo slišalo naš klic. Misliti moramo tudi na najbolj ranljive, pri katerih bo po vsej verjetnosti potek bolezni težji in bo potrebno zdravljenje v bolnišnici. Naj vsak pri sebi premisli o svojih najbližjih, ali bodo sprejeti v bolnišnice, če bodo zboleli. Prosim, da sprejmete ukrepe kot nekaj pozitivnega v boju proti virusu, ki je neviden. Naprošam vas, da ukrepe, ki bodo v velavi od 1. do 11. aprila, vzamete kot nekaj, s čimer lahko vplivate na tiste, ki jih imate radi,« je dejala Logarjeva.

Poudarila je še, da je svetovalna skupina mnenja, da se 12. aprila šolarji in dijaki vrnejo v šolske klopi. Zato je toliko bolj pomembno, da se ta čas držimo ukrepov.

Preberite še:

Komentarji: