Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

O samotestiranju kot izletu v neznano

Na eni izmed šol bi se po doslej zbranih podaktih testirala manj kot desetina dijakov.
Kdo se bo prihodnji teden vrnil v šolske klopi, še ni znano. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Kdo se bo prihodnji teden vrnil v šolske klopi, še ni znano. FOTO: Voranc Vogel/Delo
6. 4. 2021 | 20:52
6. 4. 2021 | 21:21
4:06
Koliko učencev in dijakov bi se lahko samotestiralo, še ni znano, podatke naj bi na ministrstvu za izobraževanje zbrali jutri. Dodali pa so, da so okrožnico šolam poslali le informativno, da bi pridobili podatke o zanimanju za samotestiranje. Dobili so več slabe volje kot podatkov, veliko šol staršev o tem sploh ni vprašalo, saj o samih testih ni bilo znanega ničesar.

Tudi predsednik združenja osnovnošolskih ravnateljev Gregor Pečan staršev o samotestiranju ni spraševal: »Če pa ne vemo ničesar. Saj ne zbiramo prijav za izlet v neznano!« Na šolah, kjer so spraševali, pa zanimanja ni veliko, pravi predsednica Združenja srednjih šol in dijaških domov Slovenije Frančiška Al-Mansour: »Na naši šoli se je od 1050 dijakov 70 dijakov pripravljenih samotestirati. Torej niti deset odstotkov. Podpirala bi testiranje, če bi bilo obvezno, kot je v Avstriji. Če bosta v razredu testirana le dva ali trije, pa ni smiselno.«

image_alt
Poklukar: Vse sile usmerjamo v to, da se bodo šole 12. aprila odprle


Da ni smiselno, da so v razredu s 30 učenci testirani le učitelji, že ves čas opozarjajo v Svizu. Glavni tajnik Branimir Štrukelj pravi, da se stališče ni spremenilo: »Za preprečevanje epidemije je bolje, da se testirajo tudi učenci in dijaki. Težava je deplasiran način, kako neobčutljivo ravnajo s takimi informacijami. Tak način vzbudi le odpor, kar je razumljivo. Prepričan sem, da če bi javnosti to posredovali na dostojen način, bi bil rezultat drugačen. V Svizu pa absolutno zavračamo, da bi testiranje in s tem odgovornost prevzeli učitelji v šolah.«

Infografika Delo
Infografika Delo


Z ministrstva za izobraževanje so sporočili, da bodo šole podrobnejše informacije o samotestiranju dobile v prihodnjih dneh, priložen bo tudi predstavitveni film: »Testiranje bo prostovoljno, odločitev pa bodo sprejeli starši oziroma skrbniki.« Samotestiranje podpirajo: »Menimo, da tudi tako pripomoremo k zajezitvi širjenja virusa v šolskem prostoru in na splošno.« Po zadnjih podatkih je delež aktivno okuženih v vzgoji in izobraževanju sicer predstavljal 4,2 odstotka vseh aktivno okuženih v državi.
 

Vrnitev dijakov v šole je nujna


Na podatke o zanimanju za samotestiranje čakajo tudi v Dijaški organizaciji Slovenije (DOS). Načelno ga podpirajo, »če to pomeni, da gredo vsi dijaki (ne samo maturanti) prej v šolo. Dodajajo pa, da mora biti prostovoljno in imajo tudi pomisleke: kakšni testi bodo, kako jih bodo dijaki dobili, kako jih uporabljati, kakšne bodo posledice, če bodo rezultate testov prirejali, kako se bodo lažni testi odkrivali, kdo bo nadziral njihovo uporabo, kako se bo ravnalo z dijaki, ki bodo testiranje zavrnili … V DOS so v odprtem pismu vlado in ministrstvo pozvali, da šole prihodnji teden odprejo, kot je bilo napovedano: »Če se bo situacija nadaljevala, pričakujemo tehten razmislek o nadaljevanju šolanja dijakov ter prilagoditvah poklicne in splošne mature.« Z ministrstva odgovarjajo, da za zdaj dodatne prilagoditve niso predvidene.

image_alt
Dijaki zahtevajo vrnitev v razrede 12. aprila


Frančiška Al-Mansour se strinja, da je vrnitev dijakov v šole nujna. »Vsaj zaključni letniki, vsi, ki imajo prakso, in dijaki nižjega poklicnega izobraževanja. Učitelji zelo težko na daljavo preverjajo znanje, ki ga bo treba pokazati na maturi čez mesec dni,« pravi. Da šola na daljavo ne deluje, poudarja tudi Pečan: »Nihče si ne upa povedati, da je znanje otrok, ki so se vrnili v šole, katastrofalno. Naj odločevalci končno razmislijo, kako nam bodo pomagali. To, da imamo še vedno načrtovana nacionalna preverjanja znanja, ni pomoč. Vsi smo za to, da so šole odprte, kako, pa je vprašanje. Vlada je s političnimi odločitvami zapravila zaupanje in ljudje ne verjamejo več strokovnim odločitvam oziroma sploh ne verjamejo, da so strokovne.«

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine