
Neomejen dostop | že od 14,99€
Zgodba z zaposlitvijo nečaka Tomaža Subotiča v Celjski bolnišnici je dobila nadaljevanje. Po poročanju POP TV naj bi se Subotič še pred zaposlitvijo dogovarjal za nečakovo plačo. V vladnih vrstah pričakujejo, da bodo zadevo pogledali pristojni organi.
Celjska bolnišnica je konec decembra kot strokovnega sodelavca zaposlila Luko Kitaka Subotića, nečaka Tomaža Subotiča, ki je bil takrat predsednik sveta bolnišnice. Kot je v torek poročal POP TV, so pridobili sporočila, ki kažejo, da se je Subotič kot predsednik sveta bolnišnice že pol leta pred zaposlitvijo, konec lanskega junija, o plači svojega nečaka dogovarjal s pomočnico direktorja za pravno in kadrovsko področje Andrejko Presker Borinc.
Po informacijah portala je Kitak Subotić ponudbo svojega strica sprva zavrnil, nanjo pa pristal pol leta kasneje, ko se je v celjski bolnišnici lanskega decembra tudi zaposlil kot strokovni sodelavec za javna naročila, kakovost in varnost dela v nabavnem oddelku, ki razpolaga z okoli 40 milijoni evrov letno.
V bolnišnici so takrat zatrjevali, da je bil Kitak Subotić med 54 kandidati izbran, ker da je izkazal strokovno znanje in izjemne komunikacijske veščine. Zdaj pa so v bolnišnici za portal navedli, da je bil Kitak Subotić izbran na podlagi javnega razpisa. »Luka Kitak Subotić je zaposlen za določen čas, razvrščen je v 18., torej izhodiščni plačni razred, brez kakršnih koli napredovanj, kar je skladno z njegovo izobrazbo in delovnim mestom, na katerega se je prijavil,« so pojasnili.
Subotič je za Televizijo Slovenija (TVS) zanikal, da je lobiral za nečaka. »Lahko vam le zatrdim, da nisem ne lobiral niti se nisem pogovarjal na to temo,« je odgovoril. TVS pa je poslal SMS-sporočilo, iz katerega očitno izhaja, da ima zaradi medijskih objav njegov nečak težave v kolektivu, in nečakovo plačilno listo, ki kaže, da v celjski bolnišnici res zasluži okoli 1200 evrov in da od zaposlitve ni napredoval. Andrejka Presker Borinc, ki naj bi se o zaposlitvi pogovarjala s Subotičem, zadev za TVS ni želela komentirati.
Tomaž Subotič je javnosti poznan po izbruhu afere Karigador, v kateri so mediji razkrili, da je le pol leta po tistem, ko ga je vlada imenovala v svet zavoda, premier Robert Golob večkrat zastonj počitnikoval v Subotičevi hiši v Karigadorju. Vrstili so se očitki o nasprotju interesov, vendar sta tako Subotič kot premier vse očitke zavrnila, Subotič pa je že aprila odstopil kot predsednik in član sveta zavoda.
Danes pa so v kabinetu predsednika vlade v zvezi zadnjimi razkritji zapisali, da je »zadeva stvar tistih institucij, ki so pristojne za presojanje morebitnih nepravilnosti in lahko v skladu z zakonodajo edine ukrepajo. Predsednik vlade takšnih postopkov ne komentira.«
Vprašanju pa se na novinarski konferenci po današnji seji vlade ni mogla izogniti niti ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Kot je dejala, konkretnih podatkov o tem, kaj je bilo, nima. »Če je karkoli na tem, pa ima Splošna bolnišnica Celje svoj nadzorni organ, to je svet zavoda, in bilo bi prav, da svet zavoda to pogleda, preuči in vidi, kaj je na tem. V kolikor se odkrije kakršnakoli napaka, pa seveda morajo to naprej obravnavati pristojni organi,« je dodala.
Tudi minister za delo, družino socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec pričakuje, da bodo ustrezni organi ukrepali in če bodo ugotovili korupcijo, mora biti ta ustrezno sankcionirana".
Komisija za preprečevanje korupcije je sicer na podlagi predhodnega preizkusa glede dopustovanja Goloba v Karigadorju pri poslovnežu Subotiču in njegovem imenovanju v sveta javnih zavodov zoper premierja uvedla preiskavo zaradi utemeljenega suma kršitve določb zakona s področja nasprotja interesov. Kot so danes za STA pojasnili na KPK, predhodni preizkus in preiskava še potekata, saj gre za kompleksno zadevo, v preiskavo pa vključijo vsa nova razkritja.
Komentarji