
Neomejen dostop | že od 14,99€
Asta Vrečko ostaja ministrica za kulturo. V državnem zboru je uspešno prestala interpelacijo, ki sta jo proti njej vložili opozicijski NSi in Demokrati. Za njeno razrešitev je od prisotnih 73 poslancev glasovalo 27 poslancev, 46 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti najmanj 46 poslancev. Tako Vrečko ostaja na ministrskem položaju.
Poslanci iz vrst NSi in Demokratov so na ministrico naslovili več očitkov. Vrečko, ki je prva interpelirana ministrica iz vrst najmanjše vladne stranke Levica, je vse zavrnila kot neutemeljene.
Na seji, za katero je bilo predvidenih kar trinajst ur, a se je končala že po okoli petih, je navedla rezultate pri delu ministrstva v tem mandatu, ki so po njenem mnenju sprožili največji investicijski cikel pri obnovi kulturne dediščine od leta 1991.
Kulturni sektor se je okrepil, s čimer pridobiva vsa družba, je dejala. »Ministrstvo ima v teku kar 50 investicij, precej pa smo jih v tem mandatu že uspešno končali,« je povedala.
Začeli so nekatere prenove, ki so desetletja čakale na temeljite posege, tako denimo prenovo SNG Drama v Ljubljani. Ta, kot opozarja, potrebuje primerne prostore, saj je prej delovala v dotrajanih prostorih, nevarnih za zaposlene in obiskovalce. Tudi v mandatu prejšnje vlade na tem področju ni bilo storjeno nič, je bila kritična. Vse postopke pri prenovi SNG Drama in iskanju njene začasne lokacije je vodil javni zavod, je spomnila. Za izbrano začasno lokacijo se je odločil, da bi ostali skupaj in uresničevali svoje poslanstvo.
Glede očitane ukinitve Muzeja slovenske osamosvojitve je opozorila, da ni ustavno sporna. Obžalovala je, da je bil muzej narejen na hitro in slabo, deloval je v najetih prostorih, neprimernih za muzejsko dejavnost. Ni imel zbirke, zaposleni niso bili ustrezno usposobljeni, hkrati pa je bil »nespodoben« glede na pomen zgodovinskega obdobja, ki ga je predstavljal, je naštela.
Z združitvijo Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije v Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije so po njenem pojasnilu ustvarili pogoje za strokovno obravnavo slovenske osamosvojitve, poskrbeli za finančne in kadrovske vire, hkrati pa bo muzej osamosvojitve pridobil primeren znanstvenoraziskovalni in muzejski kontekst preučevanja. V muzeju potekajo novi projekti tudi v dialogu z vsemi veteranskimi organizacijami, njihovi rezultati pa bodo javnosti predstavljeni naslednje leto ob 35-letnici slovenske osamosvojitve.
Na očitke glede izplačila Prešernove nagrade Svetlani Makarovič pa računsko sodišče po njenem pojasnilu ni ugotovilo niti, da bi bilo izplačilo izvedeno brez pravne podlage, niti ni naložilo priprave odzivnega poročila s popravljalnimi ukrepi. Prav tako ni izreklo priporočil, pa tudi Komisija za preprečevanje korupcije ni ugotovila kršitev zakonodaje iz njenih pristojnosti, je še navedla.
Poslanske skupine opozicije in vladajoče koalicije so v današnji predstavitvi stališč ob interpelaciji o delu in odgovornosti ministrice za kulturo Aste Vrečko pričakovano diametralno nasprotno ocenile delo ministrice. Opozicija meni, da je čas za njeno razrešitev, koalicija pa je nanizala dosežke njenega mandata.
Janez Cigler Kralj je imenu poslanske skupine NSi interpelacijo podprl ter ministrici med drugim očital revanšizem ter pripravo številnih škodljivih zakonov na ministrstvu za kulturo, kjer »ne prenesejo razmišljanja s svojo glavo«. V sklepnem delu je poslanka Iva Dimic (NSi) dejala, da današnja interpelacije ministrice »ni političen akt, je izraz zaskrbljenosti nad smerjo, v katero se pod njenim vodstvom potiska slovensko kulturo, nacionalni spomin in javni prostor«. Kot je še povedala, interpelacija ni le zahteva po politični odgovornosti ministrice, je tudi poziv k temu, »da kot družbo ponovno začnemo spoštovati svoje korenine, zgodovine in skupno prihodnost«.
Alenka Jeraj je v imenu največje opozicijske poslanske skupine napovedala, da bo SDS interpelacijo podprla. Kot je med drugim ocenila, ministrska ekipa na čelu z ministrico Vrečko ministrstvo za kulturo vodi mimo zakonov, ministrica pa po njenih besedah dela slabo in škodljivo za slovensko kulturo.
Eva Irgl iz vrst Demokratov v imenu poslanske skupine nepovezanih poslancev meni, da se na ministrstvu za kulturo dogaja politična ura kulta posameznikov ali ideologij, medtem ko bi bilo potrebno, da bi vsi vzpodbujali umetnost in umetnike. Ocenila je, da Vrečko ne uživa več zadostnega zaupanje, da bi še naprej vodila »tako pomemben resor«, kot je ministrstvo za kulturo, in pričakovano napovedala, da bodo interpelacijo podprli.
Poslanka Svobode in predsednica parlamentarnega odbora za kulturo Sara Žibrat je v imenu poslanske skupine dejala, da gre pri današnji interpelaciji za kopijo interpelacije vlade pod vodstvom Roberta Goloba, ki jo je zaradi združitve omenjenih muzejev leta 2023 vložila opozicijska SDS. »Déjà vu ali že videno, le da je tokrat volk preoblečen v poslansko skupino NSi in poslansko skupino nepovezanih poslancev,« je dodala. Poslanci Svobode danes tako interpelacije ne bodo podrli, saj namerava Svoboda skupaj z ministrico Vrečko »še naprej ustvarjati kulturno politiko države, ki temelji na spoštovanju lastne zgodovine, jezika in kulture ter kulturnikov«, je še napovedala.
V imenu poslanske skupine SD je Bojana Muršič današnjo interpelacijo označila za politični manever in poskus discipliniranja ministrice Vrečko. Interpelacija je po njenih besedah tudi napad na koncept kulturne politike, ki ni podrejena ideološkim pričakovanjem. Med dosežke ministrice Vrečko je med drugim nanizala okrepljeno podporo samozaposlenim in nevladnemu sektorju, digitalizacijo kulturne dediščine, povečana vlaganja v lokalno kulturo, mladinsko ustvarjalnost in trajnostno kulturno infrastrukturo.
Milan Jakopovič je v imenu poslanske skupine Levica še izpostavil, da je bil pod ministrico Vrečko sprejet zakon o javni rabi slovenščine. Po njegovem mnenju je Vrečko na čelu ministrstva za kulturo popravila ogromno škodo, ki je bila narejena slovenski medijski krajini v prejšnjih mandatih, njeno ministrstvo pa je pozornost namenilo tudi povsem zanemarjenim področjem kulture, ki so jih dosedanja vodstva na ministrstvu skoraj povsem ignorirala. Očitke iz interpelacije, ki ji v Levici odločno nasprotujejo, je označil za traparijo in dodal, da kažejo, da »živimo v narobe svetu«.
Interpelacijo so poslanci iz vrst opozicijske NSi in Demokratov vložili po majskem referendumu, na katerem so volivci zavrnili nov zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke v umetnosti, ki so ga pripravili na ministrstvu za kulturo. Slednje je pripravilo tudi zakon o medijih in zakon o uresničevanju javnega interesa za kulturo, vsi trije zakoni pa so po oceni NSi in Demokratov škodljivi.
Na seznamu očitkov na račun ministrice Vrečkove so še negospodarna raba javnih sredstev ter sistematično uničevanje vrednot slovenske osamosvojitve zaradi odločitve o združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije v nov Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Ministrici očitajo tudi kršitev zakona o varstvu kulturne dediščine, strategije kulturne dediščine in resolucije o nacionalnem programu za kulturo.
Kot je ministrica, ki očitke zavrača, že predhodno izpostavila, je bilo področje kulture v preteklosti pogosto zanemarjeno, pogoste menjave ministrov pa so ovirale dolgoročno kulturno politiko. Ocenila je tudi, da je kultura v njenem mandatu uvrščena med ključne prioritete vlade, kar dokazujejo zakonodajni predlogi, povečanje financiranja ustvarjalnosti ter izboljšanje pogojev za vse kulturne ustvarjalce in zaposlene v javnih zavodih.
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je deveta članica ministrske ekipe Roberta Goloba, ki se sooča z interpelacijo. Teh je bilo v mandatu aktualne vlade doslej skupno 12, dve od teh sta bili namenjeni delu celotne vlade.
Komentarji