Včeraj so do 24. ure potrdili en nov primer okužbe z novim koronavirusom, nobene smrti bolnika s covidom-19 ni bilo. Hospitaliziranih oseb je bilo včeraj 32, na intenzivnih negah sedem. Prav toliko, sedem oseb, so včeraj odpustili v domačo oskrbo.
Število vseh dosedanjih smrti zaradi pandemije v Sloveniji ostaja 103. Število okužb se je z včerajšnjim primerom dvignilo na 1464.

FOTO: Blaž Samec/Delo
Vrača se ekipni šport s stiki
Gost dopoldanske vladne tiskovne konference je bil državni sekretar za področje izobraževanja in športa Marjan Dolinšek. V Sloveniji tudi v času najstriktnejših ukrepov med epidemijo nismo bili oropani možnosti rekreacije, sledilo je več valov rahljanja. Med prvimi so po odločitvi vlade na svoj račun prišli ljubitelji golfa in balinanja.
Med novim rahljanjem ukrepov, ki bo sledilo 23. maja, je izpostavil vračanje športnih aktivnosti s telesnimi stiki, torej moštvenih oblik športa. Tako pri vadbah kot tekmovanjih. 23. maja se bodo torej znova odprle telovadnice, tudi šolske. Fitnesi in bazeni sicer ostajajo zaprti. V teh bodo še vedno lahko trenirali le registrirani športniki.
Bo država v aktualni situaciji pomagala vrhunskemu športu? Pomoč države mora biti, vrhunski šport je tudi ambasador naše države, je povedal sekretar, a ob tem ni bil konkreten. Koliko bo država pomagala, je odvisno od rebalansa proračuna, ki ga bo država pripravila in sprejela.
Omejevanje gibanja in zbiranja se utegne razširiti na 50 oseb
Vladni govorec za covid-19
Jelko Kacin je dodal, da se vračajo tudi vse oblike rekreacije ob odprti vodi, to so plavanje, potapljanje, deskanje in podobno, enako velja za rekreacijo v jamskem svetu.
Dodal je, da se utegne tudi splošno omejevanje gibanja in zbiranja kmalu razširiti na 50 oseb. Ministrstvo za notranje zadeve se trudi, da bi čim prej sprejelo dopolnitev tega odloka, je povedal. Pričakuje skorajšnjo spremembo in da bodo prihodnji teden omejitve že bistveno drugačne. Utegnejo se odpreti manjše kinodvorane, morda manjša gledališča.
Dotaknil se je tudi porok, piše
STA. »Sem dobil kar nekaj vprašanj nevest, ki so izjemno občutljive, ker leto ali dve vnaprej načrtujejo dogodek, ki je zdaj padel v epidemijo covida-19. Mislim, da si noben ženin in nevesta ne želita, da bi bila njuna poroka žarišče novega koronavirusa in da bi bili sorodniki, prijatelji in znanci potem v samoizolaciji ali pa v bolnišnici,« je povedal.
Kacin je glede morebitne telefonske aplikacije za opozarjanje na kontakte z okuženimi zagotovil, da Slovenija svoje ne bo razvijala. Glede tega se še čaka evropska rešitev, ki je še ni.
Komentarji