Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Kakšne so odgovornosti skrbnika in kdaj pes velja za nevarnega

V centralnem registru hišnih živali ima 1773 psov oznako nevaren.
Skrbnik živali mora z ustrezno vzgojo in šolanjem ter drugimi ukrepi zagotoviti, da hišni ljubljenec ni nevaren za okolico. FOTO: Roman Šipić
Skrbnik živali mora z ustrezno vzgojo in šolanjem ter drugimi ukrepi zagotoviti, da hišni ljubljenec ni nevaren za okolico. FOTO: Roman Šipić
M. V. P., S. B.
28. 5. 2025 | 12:35
28. 5. 2025 | 14:36
4:10

Predpis, ki ureja odgovornost lastnikov psov, je zakon o zaščiti živali. Ta med drugim določa, da je skrbnik živali tisti, ki ima dolžnost, da z ustrezno vzgojo in šolanjem ter drugimi ukrepi zagotovi, da hišni ljubljenec ni nevaren za okolico. Če ne poskrbi za to, mu grozi globa od 200 do 400 evrov, če gre za ljubljenca, ki ima odločbo nevarnega psa, je kazen še višja in znaša od 800 do 1200 evrov.

image_alt
Napad medveda splet nesrečnih okoliščin, na območju več lovcev

Če pes z ugrizom povzroči smrt človeka ali je bil udeležen pri povzročitvi smrti ali hude telesne poškodbe, veterinar z ustno odločbo (zaradi splošne nevarnosti in za izvedbo testiranja na steklino) odvzame psa in odredi takojšnjo namestitev v izolatorij pristojne veterinarske organizacije. 

Veterinar lahko v tem primeru odredi usmrtitev psa.

Odločbo, da je pes nevaren, izda uradni veterinar

Zakon o zaščiti živali v 11. a členu podaja opredelitev nevarnega psa. To je tisti, ki ogroža okolico zaradi svoje neobvladljivosti ali kaže napadalno vedenje do človeka ali je ugriznil človeka oziroma žival. 

Ne glede na to se za nevarne ne štejejo: službeni psi državni organov, katerih ugriz je posledica izvajanja službene dolžnosti, pastirski psi, katerih ugriz se zgodi v času varovanja črede na ograjenem in označenem pašniku ali na neograjenem pašniku, če sta na njem prisotna pastir ali pastirski pes.

Izjemo predstavljajo tudi psi, katerih ugriz je posledica nedovoljenega vstopa osebe v objekt ali na ograjeno zemljišče, ki je na vhodu označeno z opozorilnim znakom; psi, katerih ugriz je posledica ravnanja z njimi med veterinarskimi posegi, in psi, ki še niso dopolnili šest mesecev in so v tem obdobju ugriznili enkrat.

Odločbo, da je pes nevaren, izda uradni veterinar v inšpekcijskem postopku. Takšen pes je nato kot nevaren vpisan tudi v centralni register živali.

Pridobitev omenjenega statusa prinaša skrbnikom nevarnih psov dodatne obveznosti. Takšni psi morajo biti na povodcu in opremljeni z nagobčnikom, zaprti v pesjaku ali objektu, ograjeni v prostoru z ograjo, visoko najmanj 1,8 metra, ki je na vhodu označena z opozorilnim znakom. Prav tako skrbniku ni dovoljeno zaupati nevarnega psa v vodenje osebam, mlajšim od 16 let; globa v tem primeru znaša od 400 do 800 evrov.

Če nevaren pes z ugrizom ponovno povzroči poškodbo, vendar ne gre za posebno hudo telesno poškodbo, se z odločbo odredi obvezno šolanje psa. Izvesti se mora najpozneje do dopolnjenega drugega leta starosti, če je pes že star dve leti, pa v roku šestih mesecev od ugriza. Šolanja v šoli za pse po programu, ki ga je odobrila UVHVVR, se morata udeležiti pes in njegov skrbnik. Uspešnost opravljenega šolanja psa preveri komisija, lastnik psa pa je dolžan dokazilo o uspešno opravljenem šolanju predložiti pristojni veterinarski organizaciji, ki ta podatek vnese v centralni register hišnih živali.

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) beleži število potrjenih ugrizov, pri katerih je uradni veterinar v postopku ugotovil, da je šlo pri prijavljenem dogodku dejansko za ugriz. Ta je po zakonu opredeljen kot poškodba, ki jo povzroči pes z zobmi, pri čemer pride do prekinitve kontinuitete kože ali sluznice. Lani je bilo potrjenih 130 ugrizov, leto prej 114 in leta 2022 126 ugrizov.

V centralnem registru hišnih živali je 1773 psov s statusom nevaren.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine