
Neomejen dostop | že od 14,99€
Ameriški predsednik Donald Trump je v nagovoru javnosti dejal, da so ZDA napadle tri iranske jedrske objekte, vključno s podzemnim objektom bogatenje urana v Fordovu, zraven pa še Natanc in Esfahan. Sedaj vsi čakajo, kakšen bo odziv Irana, čeprav je Trump iranske sile pozval, naj se ne odzovejo.
Iranski mediji so potrdili napade, Trump pa je po njih govoril z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem, ki mu je čestital za napade, medtem pa tudi Izrael in Iran nadaljujeta z obstreljevanjem.
»Ne pozabite, da je ostalo še veliko tarč. Nocoj je bila daleč najtežja od vseh in morda najbolj smrtonosna,« je ameriški predsednik dejal v kratkem televizijskem nagovoru ameriškemu ljudstvu. Pred televizijske kamere je sicer stopil v spremstvu podpredsednika J. D. Vancea, državnega sekretarja Marca Rubia in obrambnega ministra Peta Hegsetha.
»Končali smo naš zelo uspešen napad na tri jedrske lokacije v Iranu, vključno s Fordovom, Natancem in Esfahanom,« je sporočil ameriški predsednik Donald Trump. »Vsa naša letala so izven iranskega zračnega prostora.« Republikanski prvak je na svojem družbenem omrežju truth social posebej poudaril odvržene bombe na Fordov, ki je, globoko pod goro, veljal za najtežje dosegljivega.
»Ali bo nastopil mir ali bo Iran doletela tragedija, ki bo veliko večja, kot smo ji bili priča v zadnjih osmih dneh,« je v nagovoru še dejal Trump.
Iranski zunanji minister Sejed Abas Aragči je ameriške napade na ZDA obsodil kot nezaslišane in poudaril, da si Iran pridržuje vse možnosti za obrambo svoje suverenosti.
»Dogodki danes zjutraj so nezaslišani in bodo imeli trajne posledice. Vsaka članica ZN mora biti zaskrbljena zaradi tega izjemno nevarnega, nezakonitega in kriminalnega ravnanja,« je zapisal na družbenem omrežju X.
Aragči je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP napovedal, da se bo v ponedeljek v Moskvi »resno posvetoval z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom«. To je dejal ob robu srečanja Organizacije islamskega sodelovanja (OIC) v Istanbulu.
Dodal je, da so ZDA kot članica Varnostnega sveta ZN hudo kršile Ustanovno listino ZN. Iranski državni mediji so pred tem poročali, da je »sovražnik napadel del iranskega jedrskega objekta v Fordovu«.
Iransko zunanje ministrstvo je v sporočilu izpostavilo, da so ZDA z napadom na iranske jedrske objekte začele nevarno vojno proti Iranu. »Iran si pridržuje pravico, da se z vso močjo brani pred agresijo ZDA,« so dodali, saj je napad ZDA, stalne članice VS ZN, pokazal, da se Washington »ne bo ustavil pred nobeno nezakonitostjo ali zločinom«, da bi podprl Izrael.
Teheran je nato tudi pisno zaprosil za sklic nujnega izrednega zasedanja Varnostnega sveta ZN. V pismu je ameriški napad obsodil kot resno grožnjo regionalnemu in mednarodnemu miru in varnosti, ZDA pa za nezakonito uporabo sile proti suverenosti in ozemeljski celovitosti islamske republike, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Iranska revolucionarna garda je medtem v izjavi, ki jo je objavila državna televizija, opozorila ZDA, da lahko pričakujejo »obžalovanja vredne odgovore« na svoje napade. Iran bo »uporabil možnosti, ki presegajo razumevanje« agresorjev, je dodala. STA
Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je sporočila, da po današnjih napadih ZDA na Iran ni zaznala povečanega sevanja ob iranskih jedrskih objektih.
Kot je agencije dodala na družbenem omrežju X, bodo dodatne ocene razmer v Iranu sporočili, ko bo na voljo več informacij.
Ameriška vesoljska agencija NASA je sporočila, da je davi dvakrat zaznala vir toplote v Fordovu, poroča ameriška televizija CNN. Dodali so, da so vir toplote opazili preden je ameriški predsednik Donald Trump javnost obvestil o napadu. STA
S tem so se ZDA v vojni, ki jo je z napadom na Iran 13. junija začel Izrael, pridružile svojemu največjemu zavezniku na Bližnjem vzhodu. Trump je sicer šel na volitve leta 2016, 2020 in 2024 s kritikami ameriških vojaških posegov na Bližnjem vzhodu in nenehno ponavljal, da bo ZDA umaknil iz neskončnih vojn in ne bo začel novih.
»Čestitke našim velikim ameriškim bojevnikom, ni vojske na svetu, ki bi lahko naredila to. Zdaj je čas za mir,« je še dodal in se zahvalil za pozornost »v tej zadevi«. Kot da bi bila kakšna druga zadeva vredna večje pozornosti v času, ko se ZDA z vojaško akcijo, pa naj bo še tako omejenega trajanja, pridružujejo izraelskemu obračunavanju z iranskimi jedrskimi zmogljivostmi.
Predsednik je Seanu Hannityju s televizijske postaje Fox News povedal, da so bombniki B-2 nad Fordov odvrgli šest gigantskih bomb, Natanc in Esfahan, ki ju je prizadelo že izraelsko bombardiranje, pa so napadli s podmornic z izstrelki tomahavk.
Trump je v četrtek odločitev za napad naznanil v prihodnjih dveh tednih ter od Irana zahteval brezpogojno vdajo. To po njegovem pomeni, da lahko sami razstrelijo vse jedrske objekte islamske republike, potem ko jo je mednarodna agencija za jedrsko energijo IAEA obtožila plemenitenja urana skoraj do jedrske bombe. Izrael, ki mu Iran že tradicionalno napoveduje uničenje, se je odločil ukrepati z bombnimi in drugimi napadi, ki trajajo že več kot teden dni.
Trump se je v soboto odpravil na svoje golfišče v New Jerseyu, kar je tudi morda zavedlo pričakovanja napada. Že od vsega začetka je bilo jasno, da imajo le ZDA letala za globinsko bombardiranje dobro skritih domnevnih iranskih jedrskih objektov. Nevidni bombniki B-2, po predvidevanjih s trinajst tonskimi bombami, so včeraj iz Misurija poleteli proti ameriškemu oporišču na Guamu, a je bilo to očitno zavajanje: če bi nadaljevali po zahodni poti, ne bi tako hitro prispeli do Irana.
»Naš cilj je bilo uničenje iranskih zmogljivosti za jedrsko plemenitenje in končanje jedrske grožnje največje svetovne sponzorke terorja,« je povedal. »Nocoj lahko poročam svetu, da so bili ti napadi spektakularni vojaški uspeh, iranske zmogljivosti za plemenitenje so bile docela uničene. Iran, ustrahovalec Bližnjega vzhoda, mora zdaj skleniti mir, če ne, bodo prihodnji napadi še veliko večji in veliko lažji.«
Republikanski prvak je spomnil, da Iran že štirideset let grozi s smrtjo ZDA in Izraelu. »Ubijajo naše ljudi, razstreljujejo njihove roke in noge s podstavljenimi bombami. To je bila njihova specialnost, izgubili smo okrog tisoč ljudi. Po vsem Bližnjem vzhodu in svetu pa so stotisoči umrli zaradi sovraštva.« Spomnil je na generala Kasima Sulejmana, ki ga je ukazal ubiti že v svojem prvem mandatu, že dolgo nazaj je sklenil, da ne dovolil takšnega iranskega delovanja. Čestital in zahvalil se je izraelskemu premierju Benjaminu Netanjahuju, »delovali smo kot ekipa, kakršne še ni bilo.« Spomnil je, da je Izrael dosegel skoraj popolno zračno nadvlado nad Iranom.
Raziskava agencije Rasmussen je pokazala veliko podporo Američanov bombardiranju iranskih jedrskih programov, ne pa tudi vojakom na tleh. 48 odstotkov vprašanih je predhodno podprlo akcijo vojaških letal, štirideset ji je nasprotovalo.
Iranski predsednik Masud Pezeškian je še pred njo v telefonskem pogovoru s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom poudaril pravico svoje države do civilnih jedrskih programov, po obtožbah IAEA pa sta Izrael in ZDA presodila, da je islamska republika tik pred jedrsko bombo. Šiitski ajatole že vse od svojega prevzema oblasti z uničenjem grozijo malemu in velikemu satanu, kot imenujejo obe državi, Trump pa je moral kljub temu pomirjevati številne sopotnike iz gibanja »Najprej Amerika«, ki so po številnih neuspešnih posredovanjih na Bližnjem vzhodu in drugje zavračali tudi posredovanje v Iranu. Drugi verjamejo, da je obračun z islamsko diktaturo pomembno sporočilo vsem morebitnim sovražnikom ZDA, da so še vedno vojaško in drugače najmočnejša država sveta.
Vrhovni iranski voditelj Ali Hamenej je že v sredo posvaril, da bo ameriški napad prinesel nepopravljivo škodo ZDA, pa čeprav ni pojasnil, kaj misli s tem. Obračun z iranskimi jedrskimi programi so pred tem podprle nekatere ameriške krščanske organizacije in opozorile na iransko preganjanje kristjanov, judov in vseh drugih verstev: »Avtoritarna diktatura zanika temeljne človekove pravice Irancem in služi kot vodilna svetovna sponzorka terorizma.«
V ZDA in Izraelu mnogi domnevajo, da si večina Irancev želi demokracije, ker so se sami pri njenem izvažanju že pogosto opekli, pa za zdaj poudarjajo le nujnost preprečitve iranske jedrske bombe. Nekateri se bojijo tudi morebitnih terorističnih napadov, tudi v ZDA, ki so pod prejšnjim demokratskim predsednikom Joejem Bidnom dovolile vstop milijonom nepreverjenih prišlekov iz vsega sveta.
Komentarji