
Neomejen dostop | že od 14,99€
Nekaj minut čez šesto uro zvečer se je iz dimnika Sikstinske kapele pokadil bel dim. Kardinali, od srede zbrani na konklavu, so za novega papeža izglasovali ameriškega kardinala Roberta Francisa Prevosta, ki si je izbral ime Leon XIV.
Leon XIV., ki se je rodil leta 1955 v Chicagu, je postal prvi papež iz Združenih držav Amerike in drugi po Frančišku, ki ne prihaja iz Evrope. Diplomiral je iz matematike na univerzi Villanova v Pensilvaniji, nato pa v rodnem mestu končal še študij teologije. Pri 22 letih se je pridružil avguštinskemu redu. Leta 1985 se je za eno leto odpravil na misijo v Peru, kamor se je vrnil leta 1988 in celotno desetletje vodil avguštinsko semenišče v Trujillu. Leta 2015 je bil povišan v škofa v Chiclayu na severu Peruja, istega leta je prejel tudi perujsko državljanstvo.
Bil je predsednik Papeške komisije za Latinsko Ameriko, za kardinala ga je leta 2023 imenoval Frančišek. Vatikanski analitiki ocenjujejo, da so njuna stališča zelo podobna. Tudi na spletni strani Slovenske škofovske konference piše, je kardinal Prevost znan po svoji pastoralni izkušnji, odprtosti do medkulturnega delovanja in zvestobi reformam papeža Frančiška.
Ime novega poglavarja Cerkve, ki je nasledil aprila preminulega Frančiška, je z balkona bazilike svetega Petra sporočil francoski kardinal protodiakon Dominique Mamberti ob 19.12. Ob izvolitvi papeža Frančiška leta 2013 se je bel dim iz Sikstinske kapele pokadil ob 19:06, razglasitev novega papeža pa je sledila ob 20:12. Osem let poprej ob izvolitvi papeža Benedikta XVI. se je bel dim pokadil ob 17:50, na ime novega papeža pa je bilo treba čakati slabo uro – do 18:43.
Leon XIV. je vernike v svojem prvem nagovoru z balkona bazilike svetega Petra nagovoril v italijanščini. »Mir z vsemi vami,« so bile njegove prve besede. »Dragi bratje in sestre, to je prvi pozdrav ponovno vstalega Kristusa. Rad bi vam izročil pozdrav miru, ki bo dosegel vaše družine in vse vas, kjer koli ste,« je dejal zdaj že nekdanji kardinal Prevost, ki na stavnicah pred in med konklavom ni kotiral posebej visoko; za glavna favorita sta veljala italijanski kardinal Pietro Parolin, ki je pod Frančiškom opravljal naloge drugega vatikanskega ministra, in filipinski kardinal Luis Antonio Tagle.
Novi papež je v svojem nagovoru poudaril, da nas Bog vse brezpogojno ljubi in da »človeštvo potrebuje Kristusa kot most, da bi ga dosegla Bog in njegova ljubezen. Pomagajte nam in drug drugemu graditi mostove.« Nato je spregovoril še v španščini in se zahvalil svoji nekdanji škofiji v Peruju, medtem ko v angleščini ni spregovoril.
Leon je sicer eno najpogosteje uporabljenih imen med papeži. Zadnji, ki si ga je nadel, je bil Italijan Gioacchino Vincenzo Pecci (Leon XIII.), ki je papeževal med letoma 1878 in 1903.
Kardinali z volilno pravico so letos novega papeža izbirali od srede, ko se je po zaključku obdobja žalovanja po smrti papeža Frančiška začel konklave. Dekan kardinalskega zbora Giovanni Battista Re je danes izrazil upanje, da bo novi papež izbran še danes. Med obiskom Pompejev je dejal, da upa, da ga bo zvečer v Rimu pričakal bel dim – njegove želje so se izpolnile.
Poglavarja Cerkve je izbiralo 133 kardinalov, mlajših od 80 let, kar je največ doslej. Njihova povprečna starost znaša malenkost manj kot 70 let, prihajajo iz 71 držav. Prvič jih je manj kot polovica iz Evrope, 108 jih je imenoval Frančišek. Kandidat je moral zbrati najmanj dvotretjinsko večino glasov vseh navzočih kardinalov elektorjev, kar je tokrat pomenilo 89 glasov.
Kakšna je procedura ob izvolitvi?
Do izvolitve od sveta odrezani volivci v Sikstinsko kapelo pokličejo tajnika kardinalskega zbora in papeškega ceremonierja. Izvoljeni kardinal mora nato pred kardinali uradno sprejeti položaj in navesti papeško ime, ki si ga je izbral.
Ob uradni zabeležki novoizvoljeni papež pridobi popolno oblast nad Cerkvijo in konklave se uradno zaključi. Kardinali novemu papežu obljubijo poslušnost.
Zatem ga pospremijo v t. i. sobo solz, predprostor Sikstinske kapele, kjer prejme papeška oblačila in dodatke, med drugim duhovniško haljo, ogrinjalo, imenovano moceta, in belo čepico.
Prostor je dobil ime na podlagi pričevanj predhodnih poglavarjev katoliške cerkve, ki so bili pod težo trenutka ob izvolitvi ganjeni do solz.
Izbira posameznih kosov oblačil je stvar osebne odločitve novega papeža. Frančišek je denimo odklonil razkošno rdeče ogrinjalo in se je namesto tega odločil za preprosto belo haljo.
Na balkonu bazilike svetega Petra nato kardinal protodiakon - trenutno je to Dominique Mamberti - naznani novega papeža z besedami: »Annuntio vobis gaudium magnum ... habemus papam!« (Oznanjam vam veliko veselje ... imamo papeža).
Novi papež se nato predstavi vernikom, zbranim na Trgu svetega Petra in jim podeli apostolski blagoslov. STA
Komentarji