Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Župan Tübingena bi stanovanjsko stisko reševal z mobilnimi hiškami

Lastnike nepozidanih gradbenih parcel je pozval, naj gradijo ali pa naj zemljišče prodajo ali oddajo v najem za mini hiške.
Tübingen je staro nemško univerzitetno mesto, kjer bodo pomanjkanje stanovanj poskušali reševati tudi z mobilnimi hiškami. FOTO: Ulrich Metz/mesto Tübingen
Tübingen je staro nemško univerzitetno mesto, kjer bodo pomanjkanje stanovanj poskušali reševati tudi z mobilnimi hiškami. FOTO: Ulrich Metz/mesto Tübingen
J.B.P.
12. 10. 2020 | 11:15
3:17
Tübingen je staro univerzitetno mesto na jugozahodu Nemčije v deželi Baden - Württenberg, ki je vsaj nekoliko znano tudi Slovencem, saj je tam zatočišče dobil naš protestantski pisec Primož Trubar. Čeprav je razmeroma majhno – ima okrog 90.000 prebivalcev –, se že leta spopada s pomanjkanjem stanovanj. Župan mesta Boris Palmer se je zato odločil, da bo to pomanjkanje poskušal zmanjšati z mobilnimi hiškami na nepozidanih gradbenih vrzelih v mestu, poroča nemški Die Welt

Ker mesto nima dovolj zemljišč za gradnjo stanovanj, se je župan odločil, da bo poskusil »aktivirati« prazne parcele zasebnih lastnikov. V mestu je bilo namreč na začetku leta 2019 petsto petdeset takšnih zemljišč, ki so predstavljala vrzeli v sicer strnjeni mestni gradnji. Po pregledu vseh je mestna uprava ugotovila, da je dvesto štirideset zemljišč primernih za gradnjo in župan je pisal njihovim lastnikom, naj na zemljiščih začnejo graditi ali pa naj jih po tržni ceni ponudijo v odkup mestu. Za odločitev jim je dal dve leti časa in ta rok se bo iztekel aprila prihodnje leto.

Župan Tübingena Boris Palmer iz stranke Zelenih s službenim kolesom. FOTO: Gudrun De Maddalena/mesto Tübingen
Župan Tübingena Boris Palmer iz stranke Zelenih s službenim kolesom. FOTO: Gudrun De Maddalena/mesto Tübingen

 

Gradnja, prodaja zemljišča ali dolgoročni najem


Toda doslej je županu odgovorila le tretjina omenjenih lastnikov zemljišč. Nekateri so se odločili za gradnjo, nekateri pa za prodajo parcele mestu. Tretjina je bila proti gradnji in proti prodaji, tretjina pa je hotela več časa za razmislek. Zato je zdaj župan neodločenim dal na voljo še tretjo možnost – zemljišče lahko tistim, ki bi si na njem postavili mobilno hiško, dajo tudi v najmanj petnajstletni najem. 



Županu, ki prihaja iz vrst Zelenih, se zdi takšna pot potrebna in socialno pravična. »Če lastniki zemljišč nočejo prodati, jih imamo pravico prisiliti, da v določenem roku začnejo na njih graditi. Zdaj pa jim ponujamo tudi srednjo, kompromisno rešitev z dolgoročno oddajo zemljišč v najem,« pravi. 

V mestu je sicer 41.300 stanovanj, po predvidevanjih mestne uprave pa bi do leta 2030 zaradi sedanjega pomanjkanja stanovanj in čedalje večjega števila prebivalcev potrebovali še vsaj pet tisoč novih stanovanj. Mobilne hiške na praznih gradbenih zemljiščih bodo tako, če bo županov projekt uspel, odpravile le manjši del stanovanjskega problema mesta.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine