Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Delež angleške različice se je povečal v vseh regijah

Angleška različica novega koronavirusa je najpogostejša v osrednjeslovenski regiji, kjer je mogoče govoriti tudi o eksponentni rasti njene prisotnosti.
Epidemiološke razmere se na ravni Slovenije v zadnjem tednu niso bistveno izboljšale, iz številnih evropskih držav poročajo tudi o ponovni rasti števila okužb. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Epidemiološke razmere se na ravni Slovenije v zadnjem tednu niso bistveno izboljšale, iz številnih evropskih držav poročajo tudi o ponovni rasti števila okužb. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Vojko Urbančič
11. 3. 2021 | 10:55
11. 3. 2021 | 14:07
9:13
Število ugotovljenih primerov okužbe z angleško različico novega koronavirusa v Sloveniji se je povzpelo na 238 – od tega so v zadnjem tednu zaznali prirast 155 primerov –, so ugotovili na Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano. Južnoafriško različico so doslej evidentirali v desetih primerih, število primerov nigerijske je zraslo na 16, brazilska pa ostaja pri enem ugotovljenem primeru.

image_alt
V Velenju 26 učiteljev z močnimi reakcijami po cepljenju, pouk odpade


Ti primeri so že odraz širjenja znotraj države, in ne nujno potovanj v tujini. Dopoldne so bili v središču pozornosti vladne novinarske konference, na kateri so govorili tudi o vladnem ažuriranju nekaterih ukrepov in njihovem nadzorovanju v pristojnosti zdravstvenega inšpektorata ter policistov.




 

Predlog nadzora karanten na domu


Včeraj do polnoči so na območju države potrdili 860 novih primerov okužb z novim koronavirusom, kar je manj od 952, odkritih v torek. Umrlo je še deset obolelih s covidom-19. Hospitaliziranih je bilo 453 bolnikov, od teh na intenzivni negi 90.

Govorka za covid-19 Maja Bratuša je uvodoma povedala, da se po včerajšnji vladni odločitvi Slovenija še vedno nahaja v oranžni fazi, glede regij ni sprememb. Največ okužb je bilo včeraj v naslednjih občinah: 16 v Ajdovščini, 26 v Novi Gorici, Vipavi 13, Celju 14, Velenju 24, Žalcu 16, Domžalah 19, Kopru 13, Piranu 12, Ljubljani 88 in Mariboru 37.

Vesna Kerstin Petrič. FOTO: Matej Družnik/STA
Vesna Kerstin Petrič. FOTO: Matej Družnik/STA
V. d. generalne direktorice direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje Vesna Kerstin Petrič je predstavila včeraj sprejeti predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o nalezljivih boleznih, ki se nanaša na nadzor izvajanja karanten. Novela uvaja možnost, da inšpektorji tiste, ki so jim karantene odrejene, lahko nadzirajo oziroma jih obiščejo na domu in preverijo, ali so dejansko doma in se držijo navodil. 

Pojav novih, bolj agresivnih različic koronavirusa predstavlja še večje tveganje za prenos novega koronavirusa, je poudarila.

Predvidene globe za kršenje karantene so enake in znašajo od 400 do 4000 evrov. Novela se nanaša na nadzor izvajanja karantene ne glede na to, ali je osebo v karanteno napotil Nacionalni inštitut za javno zdravje, policija ali na drug način.
 

Še vedno smo globoko v epidemiji


Dr. Milan Krek. FOTO: zaslonska slika/STA
Dr. Milan Krek. FOTO: zaslonska slika/STA
Dr. Milan Krek
je poudaril, da na svetovnem nivoju okužbe rastejo, enako velja za 14-dnevno incidenco okužb R. Tudi v Evropi počasi drsimo v nov epidemični val, ki se mu v vseh državah poskušajo izogniti s cepljenjem. Epidemiološka situacija v Sloveniji se je nekoliko izboljšala, a smo glede okužb na evropski lestvici še vedno zelo visoko. Še vedno smo globoko v epidemiji. Kljub temu pogumno odpiramo državo, je opozoril.

V zadnjih dneh je v Sloveniji prisotna rahla stagnacija okužb, a lahko znova hitro preidemo v nov vrh, kot se je to zgodilo novembra. Zato so zaščitni ukrepi izjemno pomembni, nanje moramo biti pozorni. Virus se prenese le, če mu damo možnost, je ponovno opozoril. 

Trend navzgor narašča tudi v starostni skupini med petimi in 14 leti, kar je odraz odprtja šol. »Še vedno vztrajamo pri odprtih šolah, ker menimo, da šole morajo biti odprte, in trdno upamo, da nam bo uspelo šolsko leto pripeljati do konca, zato se na vse načine trudimo, da zmanjšujemo preostala tveganja,« je povedal.

Cepivo proizvajalca Johnson & Johnson bi lahko prejeli na začetku aprila, je dodal. Gre za cepivo, ki bo predvidoma danes potrjeno pri Emi, njegova posebnost je, da za zaščito zadošča en odmerek.

V nasprotju z včerajšnjo izjavo namestnice predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Nuške Čakš Jager, ki je navedla mnenje epidemiološkega kolegija NIJZ, da policijska ura v Sloveniji ta trenutek ni potrebna, Krek tega ni potrdil. Glede »epidemiološke ure« je povedal, da je ta ukrep eden tistih, ki manj prizadenejo prebivalstvo in gospodarstvo, hkrati pa ima nekaj pozitivnih rezultatov. 
 

Največ angleške različice v osrednjeslovenski regiji


Tjaša Žohar Čretnik. FOTO: Daniel Novakovič/STA
Tjaša Žohar Čretnik. FOTO: Daniel Novakovič/STA
Direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano ​Tjaša Žohar Čretnik je povedala, da so v njenem laboratoriju v sodelovanju s Kliničnim inštitutom za specialno laboratorijsko diagnostiko Pediatrične klinike v Ljubljani doslej analizirali 2061 vzorcev iz Slovenije. V njih so sekvencirali celoten genom virusa in ugotovili kar okoli 30 različic virusa sars-cov-2.

V 81,03 odstotka še vedno prevladuje »običajna« različica B.1.258.17, ključno pa je predvsem sledenje trem novim, visokovirulentnim različicam, ki bi lahko vplivale tako na nadaljnji potek epidemije kot na uspešnost cepljenja. Zaradi tega imajo poseben epidemiološki pomen.

Skupaj z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani so potrdili že 238 primerov angleškega seva B.1.1.7, od tega so v preteklem tednu zaznali prirast 155 primerov. Južnoafriško različico B.1.531 so evidentirali v desetih primerih, od katerih jih je novih kar osem, število primerov nigerijske različice B.1.525 je zraslo na 16, brazilska pa je ostala pri enem ugotovljenem primeru. Ti primeri so že odraz širjenja znotraj države, in ne nujno potovanj v tujini.

Delež angleške različice se je povzpel v vseh regijah, največ pa je je v osrednjeslovenski regiji, kjer je že mogoče govoriti o eksponentni rasti njene prisotnosti. Je že druga najpogostejša med tistimi, ki jo odkrijejo v Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo in četrta v laboratorijih Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.

Najbolj pestra regija glede prisotnosti različnih različic novega koronavirusa je sicer Podravska.
 

Zdravstveni inšpektorat doslej na cepilnih mestih ni izdal nobene sankcije


Deana Potza. FOTO: Jure Eržen/Delo
Deana Potza. FOTO: Jure Eržen/Delo
Deana Potza
je, kot vselej, podala pregled inšpekcijskih nadzorov. V obdobju od 1. do 7. marca 2021 je bilo po vladnih podatkih skupno število opravljenih nadzorov vseh inšpekcijskih organov 3754. Izrečenih je bilo 12 prekrškovnih sankcij, 404 opozorila po zakonu o prekrških in 164 upravnih ukrepov.

Zdravstveni inšpektorat je od tega opravil 1147 nadzorov, izrekel pa sedem prekrškovnih sankcij, 126 opozoril po zakonu o prekrških in deset upravnih ukrepov.

Glede nadzora cepljenj in kršitev je inšpektorica povedala, da posodobljena strategija inšpekcije zajema veliko izjem, ki jih prej ni bilo. Cepljenje mlajših v času, ko še niso cepljeni vsi zainteresirani iz najstarejših kategorij, kar odmeva v javnosti, pa je lahko tudi odraz neinteresa drugih na določenem kraju. Naročeno cepivo je treba porabiti, saj gre za najdragocenejšo tekočino na svetu, je dodala inšpektorica. Inšpektorat na to temo za zdaj ni izdal nobene sankcije. Deset primerov je še v fazi obravnave.

Ukrepe policije je predstavil vodja oddelka za splošno varnost in varnostno načrtovanje uprave uniformirane policije GPU Alojz Sladič. Vlada je že ob včerajšnji seji objavila podatke, da so policisti od 2. do 8. marca prejeli 59 prijav o kršitvah odloka, sama pa je ugotovila 978 kršitev.

Izrekla je 834 opozoril in uvedla 300 prekrškovnih postopkov. Policija je v tem obdobju na meji vročila 8977 potrdil o napotitvi v karanteno na domu, kar je za 29 odstotkov manj kot teden prej.

Glede na državo prihoda je bilo največ napotitev v karanteno na domu izročenih za osebe, ki so pripotovale iz Bosne in Hercegovine (6542), Hrvaške (788), Srbije (519) in Kosova (468). Na mejnih prehodih in kontrolnih točkah je policija zavrnila 118 oseb, kar je za 87 odstotkov več kot teden dni prej.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine