Ivan Novak, Laibach: »Ob pogledu na rokovanje Janše in Goloba se počutim izigranega«

Laibach je predstavil novi singel Engine of Survival. Ob tej priložnosti smo gostili ustanovnega člana svetovno znane slovenske zasedbe Laibach, Ivana Novaka.

»V kaosu sredi pandemije sem videl največjo moč v najbolj preprostem prizoru, ki ga nikoli ne bom pozabil. V bližini Cresa je na morju plaval čoln z napisom 'J... se mi' in doumel sem, da so preproste stvari vrelec največje moči,« je v podkastu Supermoč dejal tekstopisec, oblikovalec svetlobe in zvoka, inženir človeških duš, kamnosek, vojak JLA, član retroavantgardne kolektivne organizacije Neue Slowenische Kunst, soustanovitelj in državljan Države (NSK State, 1992) ter ustanovni član skupine Laibach Ivan Novak.

Ob podobah Janše in Goloba sem se počutil izigranega

V podkastu Supermoč goste sprašujemo o njihovi moči in vseskozi ugotavljamo, da se supermoč skriva v slogi. Pa morda tudi v spravi? So prizori združenih politikov, tako z desnice kot levice, ob uničujočih poplavah že zametek prave sprave in začetka obdobja, ko se bomo v domovini vsi vselej zares dobro počutili in sodelovali? Ivan Novak se je počutil izigranega: »Takšni momenti so zaželeni, vesel sem vlade, ki deluje v okviru narodne enotnosti, a vseeno se ob podobah nasmejanih obrazov Goloba in Janše počutim izigranega.«

Laibach gre tja, kamor drugi nočejo ali si ne upajo

Chatgpt je zasedbo Laibach, ki je ena najmočnejših blagovnih znamk Slovenije, saj njeno ustvarjanje poznajo domala po vsem svetu, opisal takole: »Laibach je slovenska avantgardna glasbena skupina, znana po svoji provokativni in kontroverzni umetnosti, glasbi in nastopih. V svoje delo pogosto vključujejo politične in filozofske teme, pri čemer mešajo industrijske, elektronske in eksperimentalne zvoke z vizualnimi podobami in estetiko, ki spodbujajo razmišljanje. V intervjujih je bilo znano, da so člani Laibacha sprejeli pristop performansa in pogosto zabrisali meje med realnostjo in svojimi umetniškimi osebami. Njihovi intervjuji so lahko izzivajoči, skrivnostni in včasih namerno protislovni ter odražajo njihovo splošno umetniško filozofijo izzivanja ustaljenih norm in spodbujanja kritične misli.«

Ivan Novak je bil navdušen nad opisom in potrdil, da je ta zelo natančen, in sicer v vseh besedah, tudi, da izbirajo zelo različne kraje svojih nastopov. »Smo radovedni in gremo tja, kamor drugi nočejo ali si ne upajo.«

image_alt
Julian Assange je sodobni Jezus Kristus

S svojimi koncerti že več kot 40 let provocirajo, zabavajo, postavljajo ogledalo in nam dajejo lekcije. Koncerti so zgodbe, pomenljive zgodbe, in neredko tudi most med na videz nezdružljivimi entitetami. Eden takšnih mostov se je pred dolgimi leti zgodil na Kamfestu, ko so oder svojega nastopa naslonili dobesedno na sicer nedotakljivo pročelje tamkajšnje cerkve. 

Marsikdo si kaj takega ne bi drznil narediti, a zasedba Laibach si je to dovolila. »S cerkvijo nimam težav, a menim, da bi kot institucija morala bolj kot vernike vabiti nevernike, berače, klateže, revne,« je dejal Ivan Novak.

Ljubezni ljudje ne razumemo

Laibach načrtuje številne turneje, med drugim turnejo Love is still alive. Ta naslov nas je napeljal na vprašanje, ali je ljubezen resnično edini neuničljivi motor preživetja človeške rase. »Ena prvih skladb je bila leta 1985 Die Liebe ist die grösste Kraft. Ljubezen je močna sila in je celo totalitarna sila, ki nam je všeč, ker je ljudje zares ne razumemo.«

V podkastu Supermoč smo se z Ivanom Novakom pogovarjali tudi o moči umetne inteligence, povračilnega udarca narave in vojne v Ukrajini, o kateri sogovornik meni, da je »proksi vojna«, a obenem tudi o nikoli pozabljenem Alamutu, Brechtu in drugih pomenljivih povodih za njihovo ustvarjanje, ki ga bodo svetovni javnosti predstavili v prihodnjih mesecih.

Preberite še:

Komentarji: