Slovenski trenerji so kot italijanski za predpotopni nogomet.

Galerija
Mariborsko-soboški aprilski derbiji so privabili skoraj 15.000 gledalcev v Ljudskem vrtu in Fazaneriji. FOTO: Tadej Regent/Delo
Karizmatični predsednik Napolija Aurelio De Laurentis je po izpadu iz evropske lige jasno okrcal italijanske trenerje in nerazvojen nogomet. »Gledal sem Manchester City in Tottenham. Odprl se mi je nov svet. V Italiji imamo predpotopen pristop. Zdi se, kot da sploh nočemo uživati in da se raje ves čas skrivamo za taktiko,« je bil kritičen lastnik Napolija. Napoli je sicer drugačen od domačih tekmecev, De Laurentis od trenerjev zahteva zmage z všečnim slogom.
V Sloveniji je edini predsednik, ki je okrcal previdno, a šampionsko taktiko trenerja (Igorja Bišćana), Milan Mandarić. Njegovi vzgibi so bili tudi osebni, a mož, ki iz svojega žepa plačuje svoj »cirkus«, tako kot De Laurentis, ima prav, ko zahteva všečen in napadalen nogomet. Nazadnje, ta je najbolj selektiven.
Pokalni in prvenstveni dvoboj Maribora in Mure minuli teden je v marsičem razkril slovensko pot. O tem, da igralci solidno izpolnjujejo trenerjeve taktične zahteve, ni sporno, o tem, da je taktični pristop izrazito ziheraški ter nerazvojen, če ne celo poguben za slovenski klubski nogomet, pa najbrž sploh ni dvoma.
Najboljša predstavnika doktrine »nadzorovanega nogometa – raje z golom manj kot z golom več« sta Darko Milanič in Ante Šimundža. Kaj ta prinaša, bi lahko največ povedal selektor Matjaž Kek, ki naj bi močneje zaupal igralcem iz SNL.
Milanič in Šimundža sta »prva liga« 1. SNL, ki bolje od vseh kolegov združujeta teorijo in vrhunsko igralsko prakso. Škoda je, da ju vodi strah pred porazom.
Komentarji