Predstavitvena informacija

Dubrovnik na poti k trajnosti

Mesto Dubrovnik je leto 2023 zaznamovalo z osvojitvijo prestižnih turističnih nagrad in priznanj, s čimer je potrdilo svojo odličnost in zavezanost trajnostnemu turizmu.
Fotografija: Unescov Načrt upravljanja svetovne dediščine je prvi dokument, namenjen celotni zgodovinski urbani krajini Dubrovnika, in hkrati prvi te vrste v Republiki Hrvaški. FOTO: Turistična skupnost mesta Dubrovnik
Odpri galerijo
Unescov Načrt upravljanja svetovne dediščine je prvi dokument, namenjen celotni zgodovinski urbani krajini Dubrovnika, in hkrati prvi te vrste v Republiki Hrvaški. FOTO: Turistična skupnost mesta Dubrovnik

Mato Franković, župan Dubrovnika. FOTO: Turistična skupnost mesta Dubrovnik
Mato Franković, župan Dubrovnika. FOTO: Turistična skupnost mesta Dubrovnik
Turizem je bistvenega pomena za gospodarski razvoj Dubrovnika. Zato se je mestna uprava, ki jo vodi župan Mato Franković, pred šestimi leti odločila, da ne bo postala žrtev lastnega uspeha, in je Dubrovnik oblikovala kot mediteransko središče trajnostnega in odgovornega upravljanja ter destinacijo z vse večjo prepoznavnostjo v mednarodni strokovni in medijski javnosti.

Mesto Dubrovnik je leto 2023 zaznamovalo z osvajanjem prestižnih turističnih nagrad in priznanj, s čimer je potrdilo svojo odličnost in zavezanost trajnostnemu turizmu. Poleg petih mednarodnih je treba izpostaviti »turistično destinacijo leta – šampion hrvaškega turizma«, podeljeno na Dnevih hrvaškega turizma 2023 v Rovinju, in najnovejšo oceno trajnosti, ki jo je opravil Globalni svet za trajnostni turizem, vodilno mednarodno strokovno telo, ki v visokih 86 odstotkih potrjuje pravilnost poti Dubrovnika k trajnosti.

FOTO: Turistična skupnost mesta Dubrovnik
FOTO: Turistična skupnost mesta Dubrovnik

Prav na začetku te poti je projekt Spoštujmo mesto, ki ga je mestna uprava začela leta 2017. Projekt je s številnimi ukrepi za premik k trajnostnemu turizmu prinesel učinkovito disperzijo obiskovalcev in ublažitev negativnih učinkov čezmernega turizma, kar so leta 2023 potrdili tudi rezultati strokovne analize Univerze v Dubrovniku.

V bistvu se je mestna uprava Dubrovnika osredotočila na kakovostno upravljanje namesto na številke. V središču takšne politike je bil in je ostal Dubrovničan, saj brez zadovoljnega državljana ni zadovoljnega gosta. Cilj je najti ravnovesje, ki bo omogočalo nemoten razvoj gospodarstva, a hkrati strogo varovanje dragocene zgodovinske dediščine in dvig kakovosti vsakdanjega življenja naših državljanov. Pri tem je pomembna uporaba tehnoloških in Smart City rešitev za doseganje racionalnejšega upravljanja virov in storitev.

Digitalna preobrazba kartice Dubrovnik Pass, skupne vstopnice za najpomembnejše znamenitosti mesta Dubrovnik, se je izkazala za izjemno uspešen projekt, ki je dosegel zastavljene cilje – omogoča lažji nakup in uporabo ter hkrati služi mestni upravi kot orodje za obvladovanje pretoka obiskovalcev. Prihodki od prodaje Dubrovnik Passa so v letu 2023 presegli 12,1 milijona evrov, kar je več kot dvakrat več kot leto prej, ko je bil dosežen rekorden prihodek od začetka projekta leta 2010, s tem pa je DU Pass najbolj prodajana evropska kulturna kartica.

FOTO: Turistična skupnost mesta Dubrovnik
FOTO: Turistična skupnost mesta Dubrovnik

Dubrovnik Pass je eden od projektov mestne uprave, ki promovira kulturno dediščino mesta in spodbuja njegovo samooskrbo, saj ustvarja prihodke, iz katerih se financira obnova dediščine in celotnega kulturnega sektorja, hkrati pa omogoča disperzijo obiskovalcev in razbremenitev najatraktivnejših znamenitosti. Obenem Dubrovnik Pass ponuja široke možnosti za nadgradnjo, mreženje in nadaljnji strateški razvoj kot ključno orodje za upravljanje zgodovinskega jedra mesta, ki je na seznamu Unescove kulturne dediščine. Zato je v teku razvoj sistema rezervacij za obisk ustanov za dediščino, vključenih v Dubrovnik Pass, glede na njihovo dejansko zmogljivost.

FOTO: Turistična skupnost mesta Dubrovnik
FOTO: Turistična skupnost mesta Dubrovnik

Poleg upravljanja turizma se mesto Dubrovnik uspešno spopada s številnimi izzivi, ki jih prinaša gospodarski razvoj, med največjimi pa je zagotovo upravljanje prostora, predvsem kot oblikovanje novih urbanih enot in stanovanjskih con, saj je Dubrovnik prostorsko utesnjen. Dubrovnik je prvo mesto v Republiki Hrvaški, ki je izdelalo, sprejelo in na koncu tudi uporabilo strateški dokument kategorije nič, ki za območje Dubrovnika prej ni obstajal.

Ohranjanje »živega mesta« ter kakovosti in načina življenja lokalnega prebivalstva je v ospredju strateških aktivnosti, ki so izpostavljene v načrtu. Da ne ostane vse le na deklarativni ravni, dokazuje nova stavba dubrovniške osnovne šole tik pod mestnim obzidjem, ki je prve učence sprejela na začetku šolskega leta. S prenovo prvih šestih mestnih stanovanj v zgodovinskem jedru bo mesto Dubrovnik nastanilo šest dubrovniških družin z več otroki in tako prispevalo k oživitvi življenja v mestu. Javni razpis za dodelitev stanovanj je v teku.

FOTO: Turistična skupnost mesta Dubrovnik
FOTO: Turistična skupnost mesta Dubrovnik
Da je Dubrovnik okolje, v katerem se vsak dan prepletajo zgodovina in potrebe sodobnega življenja, najbolje dokazuje leto Unescove svetovne dediščine. Dubrovničani se namreč v letu 2024 spominjajo več dogodkov, pomembnih za zgodovinski in kulturni spomin Dubrovnika. Prvi spomin se nanaša na 45. obletnico vpisa starega mestnega jedra Dubrovnika na Unescov seznam svetovne dediščine, drugi na 15. obletnico vpisa Feste sv. Vlaha na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva in tretji na vpis arhivskih fondov iz obdobja Dubrovniške republike na seznam Spomin sveta novembra lani. Ti vpisi uvrščajo Dubrovnik med redka mesta na svetu, katerih materialne in nematerialne kulturne dobrine so si pridobile status univerzalne dediščine, v mestu z dolgo in opazno zgodovinsko kontinuiteto pa so tudi opomin na ključni pomen varovanja ter skrb za kulturno, zgodovinsko, arhitekturno in splošno dediščino.


Naročnik oglasne vsebine je Turistična skupnost mesta Dubrovnik