O pravi in nepravi strani zgodovine (2)

Avtor kolumne je velik podpornik usmeritve, da je treba Putina v Ukrajini poraziti.
Fotografija: Rusija je lani v Ukrajini začela vojaško agresijo, ki zdaj vse bolj postaja vojna med Rusijo in ZDA. Na fotografiji je prizor iz Irpina v Ukrajini 31. marec letos. FOTO: Matej Družnik/Delo
Odpri galerijo
Rusija je lani v Ukrajini začela vojaško agresijo, ki zdaj vse bolj postaja vojna med Rusijo in ZDA. Na fotografiji je prizor iz Irpina v Ukrajini 31. marec letos. FOTO: Matej Družnik/Delo

Pisec komentarja z gornjim naslovom (Delo, 23. septembra, stran 11) je Luka Lisjak Gabrijelčič (v nadaljevanju L. L. G.), predmet njegove obravnave pa je prenehanje vojne v Ukrajini s pogajanji, za kar se zavzema tudi bivši predsednik Kučan. Ta je svojo podporo miru v Ukrajini izrazil tudi v govoru, ki ga je imel na nedavni proslavi ob obletnici priključitve Primorske, s čimer naj bi bil po mnenju L. L. G. ravnal vse prej kot primerno. L. L. G. je namreč velik podpornik usmeritve, da je treba Putina v Ukrajini poraziti, kar nam je v svojih kolumnah že večkrat dal vedeti. Da je sam »na pravi strani zgodovine«, tokrat bralca prepričuje celo s primerjavo, da je zavzemanje za mir v tem primeru nekaj podobnega, kot če bi leta 1941 predlagali partizanom, da »odložijo orožje, Primorsko z Ljubljansko pokrajino vred pa v imenu miru prepustijo Italijanom«.

Urednik revije Reporter je pred kratkim objavil podatek, da po raziskavi Eurostata 39 odstotkov Slovencev odgovornost za vojno v Ukrajini pripisuje Zahodu, predvsem ZDA. Eden teh sem tudi sam in v naslednjih vrsticah bom poskušal kratko predstaviti, zakaj menim tako in posledično tudi podpiram končanje te vojne s pogajanji.

Najprej naj navedem zgolj dva, tri podatke, ki pa so pomembni za razumevanje sporov med Rusijo in Ukrajino. Leta 2018 je imela Ukrajina zaokroženo 40 milijonov prebivalcev, od teh jih je bilo sedem milijonov ruske narodnosti, ruščino kot pogovorni jezik pa je uporabljala polovica prebivalstva. Večina ruskega prebivalstva je živelo v vzhodnih pokrajinah države.

Leta 2014 je skupina ne ravno demokratično usmerjenih politikov ob podpori ZDA v Ukrajini nasilno prevzela politično oblast in začela zelo sovražno obravnavati rusko prebivalstvo. To je izzvalo državljansko vojno, ki je bila tudi za EU moteča. Predvsem Nemčija in Francija sta se angažirali za njeno prekinitev, vrhnji dosežek teh aktivnosti pa je bil sporazum Minsk II iz februarja 2015. Poleg Rusije in Ukrajine so ga podpisali tudi predstavniki upornih ukrajinskih pokrajin z ruskim prebivalstvom. Sporazum je določal predvsem dvoje: obe sprti strani naj bi takoj prenehali z državljansko vojno, Ukrajina pa naj bi s spremembo ustave svojemu ruskemu prebivalstvu zagotovila za demokracijo običajne nacionalne pravice. Ukrajina je ob polni podpori Zahoda – to je lani potrdila tudi bivša nemška kanclerka Angela Merkel – sporazum Minsk II v celoti ignorirala. Še več, obravnavo ruskega prebivalstva je še zaostrila in se začela aktivno zavzemati za vstop v Nato. Višek tega nasilja se odraža v rasističnem zakonu o narodih Ukrajine, ki ga je 21. julija 2021 sprejel njen parlament – ta namreč njenemu ruskemu prebivalstvu omejuje narodnostne in državljanske pravice.

Na te izzive je Rusija lani reagirala z vojaško agresijo, ki zdaj vse bolj postaja vojna med Rusijo in ZDA, ki poteka na ozemlju Ukrajine in je doslej zahtevala menda že pol milijona človeških žrtev. Zaradi nje je daleč najbolj prizadeta Ukrajina, gospodarsko pa tudi EU. Kratkoročne koristi imajo od vojne predvsem ZDA, strateško gledano pa bo tudi njim ta morija izjemno škodila.

Močno verjamem, da obravnavane vojne ne bi bilo, če bi bila Ukrajina spoštovala sporazum Minsk II. Ko pa je do nje že prišlo, bi jo bilo možno že lani, kmalu po njenem izbruhu, tudi končati. Zadostiti bi bilo treba predvsem dvema pogojema: 1. zahodna politika naj bi končanju vojne s pogajanji dala prednost pred njenim spodbujanjem; 2. Rusiji naj bi Zahod ponudil zanesljiva jamstva, da bo Ukrajina dosledno spoštovala sporazum Minsk II in se te države ne bo vključilo v Nato.

Žal zgornja ali podobna rešitev v zahodni politiki ni bila deležna podpore. Prednost je namreč dobila in jo še vedno ima usmeritev, da predstavlja Rusija za Zahod trajno grožnjo, ki jo je možno in potrebno z vojno v Ukrajini krepko oslabiti; k uresničitvi tega cilja naj bi odločilno pripomogli tudi sovražna naravnanost EU do Rusije – to zahodna politika zato aktivno spodbuja – ter okrepljena politična in energetska odvisnost EU od ZDA. Ta usmeritev se vse bolj potrjuje kot velika zmota in čas bi že bil, da se ji vsaj evropska politika odreče.

Če zaradi navedenega osebno ne bi podpiral rešitve, da se vojna v Ukrajini s pogajanji čim prej konča, bi ravnal v nasprotju s temeljnimi vrednotami, za katere se sicer zavzemam. To pa ne pomeni, da podpiram Putinovo agresijo na Ukrajino in njegovo avtoritarno vladavino. Podobno očitno razmišlja veliko Slovencev.

Argumenti, ki jih zgoraj navajam, so za L. L. G. zelo verjetno neprepričljivi ali celo povsem napačni. Hvaležen mu bom, če mi bo z odzivom na ta moj zapis razumljivo pojasnil, v čem se motim.

Preberite še:

Komentarji: