Dragić je zamenjal vlogo, a ostal vodja

Izkušeni Ljubljančan odličen tudi ob začetku nove sezone lige NBA. V prvih dveh nastopih je bil drugi strelec in najboljši podajalec med košarkarji Miamija.
Fotografija: Goran Dragić pri 34 letih še zdaleč ni izrekel zadnje besede. FOTO: Kim Klement/USA Today Sports

Prvega slovenskega uspeha v 75. sezoni lige NBA se je razveselil Goran Dragić, ki nadaljuje v imenitnem slogu iz končnice prejšnjega prvenstva. Ob prvih nastopih Miamija, porazu v Orlandu in domači božični zmagi nad New Orleansom, se je vnovič spremenila le njegova vloga v moštvu, saj se je iz začetne peterke vrnil k nalogam šestega moža iz rednega dela lige 2019/20. Takšna rokada bi užalila večino zvezdnikov elitne lige, izkušeni Ljubljančan pa ostaja zvest mantri, da se bo vedno pripravljen podrediti potrebam vročice.

Na prvih dveh tekmah sezone je Dragić potrdil, da je lahko izjemen vodja moštva, čeravno v igro vstopa s klopi. S povprečjem 19 točk je drugi najboljši strelec Miamija za krilnim centrom Bamom Adebayom (21) in pred krilom Duncanom Robinsonom (18,5), izkazal pa se je tudi z 58,3-odstotnim metom iz igre, osmimi asistencami na tekmo in najboljšim razmerjem plus-minus v ekipi. V minutah, ko je bil na parketu, je Vročica prekosila tekmeca z 28 točkami razlike. Trenerju Eriku Spoelstri mnogi zavidajo, ker ima med nadomestnimi košarkarji še nekaj prekaljenih adutov, med drugimi 36-letnega Andreja Iguodalo, ki je v dresu Golden Stata osvojil tri šampionske prstane in naslov MVP finala 2015, 30-letnega Averyja Bradleyja, prišleka iz vrst prvakov LA Lakers in člana elitne obrambe peterke lige leta 2016, v veliko pomoč pa jim je 21-letni novinec Precious Achiuwa.

Ob zmagi proti New Orleansu s 111:98 se tako ni poznalo, da je najdražji član zasedbe Jimmy Butler zaradi zvitega gležnja igral le 16 minut in dosegel štiri točke, saj so Miamijevi košarkarji s klopi prekosili tekmečeve kar s 47:21.

Miamijevo razkošje

»Imamo zelo dolgo zasedbo, kar je veliko razkošje. Za podvige v naši ligi namreč nujno potrebuješ izkušene košarkarje visoke kakovostne ravni. Mi imamo kar tri, ki v igro vstopajo s klopi, in ne le to. Izjemno pozitivno vplivajo na mlajše soigralce in jim lajšajo delo na začetku profesionalnih kariere,« se strinja Spoelstra. Duncan Robinson je še posebej izpostavil Dragića: »Goranova prisotnost je za nas izjemnega pomena, saj nenehno skrbi, da ostajamo organizirani. Nikoli ne izgubi nadzora, vedno dobro ve, kako moramo igrati tako on kot vsi njegovi soborci. Njegov vpliv, predvsem v napadu, nam omogoča, da se umirimo in osredotočamo na svoje naloge. Takšne stvari lahko počne le vrhunski vodja.«

Zadnji izidi tekem s slovenskimi košarkarji – Miami : New Orleans 111:98 (Dragić 18 – met za dve 6:7 za tri 0:4, prosti meti 6:7, 2 skoka, 9 asistenc in 4 dobljene žoge v 27 minutah), LA Lakers : Dallas 138:115 (Luka Dončić 27 – za dve 7:14, za tri 2:5, prosti meti 7:8, 4 skoki in 7 asistenc v 34 minutah), Denver : LA Clippers 108:121 (Vlatko Čančar ni igral).