Litija – Po vseh zapletih pri selitvi litijske upravne enote iz državnih prostorov na Ulici Mire Pregljeve v najemniške prostore v lasti litijske občine so končno le dokončali poldrugo leto star projekt. Na ministrstvu za javno upravo pravijo, da bodo imeli javni uslužbenci zdaj več prostora, pa tudi za stranke bo zdaj bolje poskrbljeno.
Minister za javno upravo
Boštjan Koritnik in litijski načelnik upravne enote
Franci Props sta danes tudi uradno odprla nove prostore. Državni uradniki so se po dobrih štirih letih, odkar so se leta 2016 preselili v bližnje lastniške prostore, zdaj spet vrnili v občinske. Ti so po besedah ministra Koritnika za uporabnike upravnih storitev in zaposlene bolj funkcionalni in primernejši.
Minister hvalil državne uradnike
»
Selitev je izjemnega pomena tako za stranke kot tudi za zaposlene, saj so prostori za stranke zdaj prijaznejši in dostopnejši, hkrati pa zaposlenim omogočajo bolj kakovostno in učinkovito delo. Uporabnikom storitev upravne enote bo tako zagotovljena večja zasebnost pri urejanju zadev, možnost individualne obravnave, velika pridobitev pa je tudi približanje storitev starejšim, gibalno oviranim osebam in staršem z vozički, saj je dostop zanje prilagojen,« je med drugim povedal minister Koritnik.

»Selitev je izjemnega pomena tako za stranke kot tudi za zaposlene, saj so prostori za stranke zdaj prijaznejši in dostopnejši«. Boštjan Koritnik, minister za javno upravo FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Litijska upravna enota opravlja naloge za 21.293 ljudi iz litijske, sosednje šmarske občine in pet naselij, ki sodijo v ivanško občino. Koritnik je povedal, da ministrstvo za javno upravo posodablja prostorske pogoje v upravnih enotah. Minulo sredo so odprli prenovljeni sedež ljubljanske upravne enote na Linhartovi ulici za Bežigradom, v petek pa nameravajo na enotno lokacijo uradno preseliti tudi upravno enoto Koper. Prav v teh dneh potekajo tudi pogovori o tem, da bi se upravna enota Maribor preselila na enotno lokacijo v središče mesta.

Invalidska ploščad nikoli ni bila pod drobnogledom inšpekcije. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Minister Boštjan Koritnik, sicer litijske gore list, je ob tej priložnosti pohvalil delo državnih uradnikov, o čemer pričajo tudi podatki merjenja zadovoljstva strank v minulih letih. Delo upravne enote so namreč ocenili s 4,9, najvišja možna ocena pa je 5. Na vprašanje, ali bodo javni uslužbenci glede na svoja prizadevanja tudi dodatno finančno nagrajeni, pa je Koritnik odgovoril, da so med epidemijo covida-19 vsi javni uslužbenci prejeli proračunski dodatek, vendar pa ministrstvo posebnega dodatka za javne uslužbence ne načrtuje.
Več prostora, višji stroški
Državni uradniki so se iz občine v lastne prostore preselili pred štirimi leti, kar jih je stalo 57.000 evrov, za opremo pa so porabili še dodatnih 117.500 evrov. Vnovična selitev v občinske prostore je državo stala 35 tisočakov, v to sta všteta ureditev pisarn in postavitev telekomunikacijske infrastrukture ter nakup manjkajočega pisarniškega pohištva. Selitveni projekti so državo v štirih letih stali 209.000 evrov. Na ministrstvu za javno upravo (MJU) so pojasnili, da je fizično preselitev zagotovila litijska občina oziroma Komunalno stanovanjsko podjetje Litija. Na MJU ocenjujejo, da bodo stroški v občinskih prostorih (gre za 545 kvadratnih metrov in souporabo občinskega preddverja) znašali 4,60 evra za kvadratni meter, v državnih prostorih s površino 410 kvadratnih metrov pa so lani za kvadratni meter odšteli 5,59 evra.
Po štirih letih so UE Litija spet preselili na občino.
Selitveni projekti so državo v štirih letih stali 209 tisočakov.
Invalidska ploščad nikoli ni bila pod drobnogledom inšpekcije.
Nekdanji minister za javno upravo
Rudi Medved je projekt selitve lani utemeljil z besedami, da so lastniški prostori premajhni, saj ne omogočajo zasebnosti in enakopravne obravnave strank. Prostori so bili tudi nedostopni za gibalno ovirane, starejše osebe in mamice z otroškimi vozički. Invalidska ploščad, ki je sicer nameščena ob stopnicah, pa v primeru požara ovira edino evakuacijsko pot stanovalcem v invalidskih stanovanjih v tretjem nadstropju in tudi pisarniškim delavcem UE, zato jo je treba odstraniti. Glavni republiški požarni inšpektor
Boris Balant pa je pojasnil, da do zdaj na naslovu Ulice Mire Pregljeve niso vodili nobenega postopka in zato tudi niso izdali nobene odločbe.
Komentarji