
Neomejen dostop | že od 14,99€
Upravno sodišče Republike Slovenije je 8. julija 2025 sprejelo odločitev, s katero je začasno ustavilo izvajanje odvzema 206 rjavih medvedov z odstrelom. Kot je v svojem sporočilu za javnost, objavljenem 10. julija 2025, pojasnilo ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP), je sodišče ukrep sprejelo do končne odločitve v upravnem sporu, ki ga je sprožila organizacija Alpe Adria Green.
V obrazložitvi svoje odločitve je sodišče, kot navaja ministrstvo, zapisalo, da bi z izvedbo odstrela »lahko nastala nepopravljiva škoda, saj odstreljenih medvedov ni mogoče nadomestiti«. S tem je pritrdilo ključnemu argumentu tožeče stranke, ki je opozorila na dokončnost in nepopravljivost takega posega v populacijo zaščitene vrste.
Kljub začasni ustavitvi pa odločitev sodišča ne pomeni popolne prepovedi odvzema medvedov iz narave. V sporočilu za javnost MNVP poudarja, da bo odvzem »še vedno mogoč na podlagi posebnega dovoljenja ministrstva v vseh primerih, ko bo to nujno zaradi zagotavljanja zdravja in varnosti ljudi ter preprečevanja resne škode«.
Za izdajo takšnega izrednega dovoljenja morata biti po navedbah ministrstva izpolnjena dva pogoja, ki izhajata tudi iz evropske zakonodaje:
– da ne obstaja nobena druga zadovoljiva možnost za rešitev konflikta;
– da takšno ravnanje ne škoduje ohranitvi ugodnega stanja populacije rjavega medveda.
To pomeni, da se na posameznih konfliktnih območjih, kjer bi medved neposredno ogrožal ljudi, intervencijski odstrel še vedno lahko izvede po presoji pristojnih organov.
Tokratna odločitev sodišča ni osamljen primer. Kot v sporočilu izpostavlja MNVP, je upravno sodišče od leta 2020 že štirikrat izdalo začasno odredbo in ustavilo odstrel medvedov. Vendar pa ministrstvo dodaja ključen podatek o končnem izidu preteklih postopkov: »V vseh štirih primerih je sodišče na koncu odločilo, da je bila odločitev ministrstva o izdaji dovoljenja pravilna in zakonita«.
Ta zgodovina kaže na ponavljajoč se pravni spor med državnimi organi, ki poskušajo aktivno upravljati populacijo, in naravovarstvenimi organizacijami, ki takšnim posegom nasprotujejo.
Osrednji konflikt izhaja iz različnih pogledov na upravljanje z rjavim medvedom. Državni organi, kot sta MNVP in Zavod za gozdove Slovenije, ki pripravlja strokovne podlage, odločitve o odvzemu utemeljujejo z nujnostjo ohranjanja socialno sprejemljive gostote populacije.
Po uradnih podatkih Zavoda za gozdove Slovenije se je populacija medveda v zadnjih desetletjih močno povečala in po ocenah iz leta 2023 šteje okoli 975.
Komentarji