
Neomejen dostop | že od 14,99€
Rim danes in v petek gosti mednarodno konferenco o obnovi Ukrajine, ki jo bosta odprla italijanska premierka Giorgia Meloni in ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Sodelovali naj bi visoka delegacija evropske komisije in okrog 15 voditeljev držav. Več njih bo ob robu konference na daljavo sodelovalo na srečanju tako imenovane koalicije voljnih.
Četrte konference o okrevanju in obnovi Ukrajine po začetku ruske invazije februarja 2022 se bo po napovedih evropske komisije udeležila njena predsednica Ursula von der Leyen. Spremljalo naj bi jo še sedem evropskih komisarjev, med njimi tudi komisarka za širitev Marta Kos, ki je pristojna za prizadevanje za povojno obnovo Ukrajine in njeno približevanje EU.
Napovedana je tudi udeležba voditeljev približno petnajstih držav, med drugim nemškega kanclerja Friedricha Merza. Delegacijo ZDA bo vodil posebni odposlanec Keith Kellogg. Konference se bodo udeležili tudi predstavniki mednarodnih organizacij, mednarodnih finančnih institucij in zasebnega sektorja.
Več voditeljev naj bi se ob robu konference v Rimu na daljavo udeležilo zasedanja tako imenovane koalicije voljnih, ki jo bosta v Londonu skupaj gostila britanski premier Keir Starmer in francoski predsednik Emmanuel Macron. Ta je trenutno v Veliki Britaniji na prvem državniškem obisku po brexitu.
Združeno kraljestvo in Francija sta bila pobudnika koalicije voljnih, ki so jo letos oblikovali z namenom priprave načrta za podporo Ukrajini in nadzor nad spoštovanjem morebitnega premirja med Rusijo in Ukrajino, ko bo sklenjen dogovor o tem. Po navedbah britanske vlade v njej sodeluje 31 držav.
Rusija je ponoči znova izvedla obsežen napad na Kijev z droni in raketami. Napad je trajal skoraj deset ur, pri čemer sta bili ubiti najmanj dve osebi, okoli 13 jih je bilo ranjenih, povzročeni pa so bili tudi požari in poškodbe stavb. V regiji Herson so bili ranjeni še trije ljudje.
Rusija s temi napadi krepi pritisk na Ukrajino in njeno zračno obrambo. Kljub poskusom pogajanj ni vidnega napredka. Danes se bosta ob robu vrha Asean v Maleziji sestala zunanja ministra ZDA in Rusije, Marco Rubio in Sergej Lavrov. Srečanje poteka v času novih kritik predsednika Trumpa na račun Putina in priprav ameriškega senata na uvedbo dodatnih sankcij proti Rusiji.
Predlog zakona, ki ga podpira 80 od 100 senatorjev, predvideva višje carine na uvoz iz držav, ki kupujejo ruski uran, plin in nafto.
Kljub široki podpori pa zakon brez Trumpove odobritve ne bo sprejet. Trump sicer ni jasno povedal, ali ga bo podprl, je pa izrazil nezadovoljstvo s Putinovim ravnanjem. Medtem se Trump spoprijema tudi z notranjimi težavami, saj naj bi obrambni minister Pete Hegseth brez dovoljenja Bele hiše ustavil del pošiljk orožja v Ukrajino.
Komentarji