
Neomejen dostop | že od 14,99€
V ligi prvakov bo v naslednji sezoni zaigral klub, ki je v domačem prvenstvu zasedel mesto tik nad območjem izpada in mnogi trdijo, da bo to najbolj nezaslužena vstopnica za elito. Manchester United in Tottenham bosta nocoj (21.00) v finalu evropske lige v Bilbau reševala obupno sezono in želela priklicati lepše čase, še posebej, ker je na mizi ogromen finančni vložek.
Manchester United in Tottenham imata najslabšo sezono, odkar obstaja premier league (od 1992), 20-kratni angleški prvaki iz Manchestra so tekmo pred koncem 16. na lestvici, Londončani s točko manj še mesto za njimi. Old Traffordu pravijo gledališče sanj, a navijači so v tej sezoni večinoma doživljali nočne more. Rdeči vragi so izgubili 18 od 37 tekem in imajo razliko v golih minus 12.
Ruben Amorim je trenersko delo prevzel konec novembra lani. S Sportingom je delal čudeže, a ni mogel premagati uroka, ki je odnesel njegovega predhodnika Erika ten Haga. Veliko bolje je Unitedu šlo v evropski ligi, v kateri je v polfinalu izločil Athletic Bilbao in najboljšo tekmo sezone odigral prav na štadionu San Mames, kjer je zmagal s 3:0.
Tottenham je v prejšnji sezoni prevzel v Grčiji rojeni Avstralec Ange Postecoglou in zasedel solidno peto mesto. S prihodom napadalca Dominica Solankeja se je zdelo, da je pripravljen narediti korak naprej in se prebiti v ligo prvakov. Igra usode mu je odprla nepričakovan obvoz in vselej pronicljivemu govorcu Postecoglouju se lahko še vedno uresničijo besede, da v svoji drugi sezoni vedno osvoji lovoriko.
Redko se zgodi, da je nagrada, ki jo prinese zmaga v finalu, vredna več od dejanske lovorike. Tokrat bo tako vsaj za lastnike obeh klubov, če ne tudi ne za navijače, ki ne gledajo tako dolgoročno. Poraženec finala bo imel velik glavobol tudi v naslednji sezoni, saj bo ostal brez evropskih nastopov in bo imel precej okrnjen proračun, težko bo vabil vrhunske nogometaše.
»Izid finala bo zaznamoval oba kluba za naslednji dve sezoni ali celo tri. Oboji potrebujejo okrepitve, a brez evropskega denarja bodo težko sestavili ekipo, ki bi se prebila v ligo prvakov,« pomen srečanja izpostavlja nekdanji Unitedov kapetan Gary Neville.
Manchester, trikratni evropski prvak (1968, 1999, 2008) ter zmagovalec evropske lige (2017) in pokala pokalnih zmagovalcev (1991) se samo enkrat v 35 letih ni uvrstil v evropsko tekmovanje. Klubske finance so pod drobnogledom, odkar je Jim Ratcliffe lani postal manjšinski lastnik, varčuje se povsod, lani je bilo odpuščenih 250 zaposlenih v klubu, letos naj bi službo izgubilo nadaljnjih 200.
Prenovo nujno potrebuje tudi Old Trafford, načrtovan je štadion za 100.000 gledalcev v vrednosti 2,4 milijarde evrov. »Zame je liga prvakov pomembnejša od pokala,« je bil jasen Amorim in dodal: »Le tako lahko v nekaj letih pridemo nazaj na vrh.«
United na evropsko lovoriko čaka od leta 2017, Tottenham od 1984.
Amorinova ekipa velja 700 milijonov evrov, Postecogloujeva 836 mio €.
Zmagovalec gre v ligo prvakov, poraženec bo ostal brez Evrope.
Zmaga v finalu evropske lige naj bi bila vredna 83 milijonov evrov, v ligi prvakov več prinese že nastop v ligaškem delu. »Dobra sezona v ligi prvakov ti navrže precej več kot 120 milijonov evrov, če dodaš še zaslužek od vstopnic in sponzorjev, so številke zares impresivne,« je za BBC povedal strokovnjak za finance v nogometu Kieran Maguire.
Tottenham, dvakratni zmagovalec pokala Uefa (1972, 1984) in pokala pokalnih zmagovalcev (1963) je od nekdaj veljal za klub, ki ne zapravlja veliko. Navijači očitajo predsedniku Danielu Levyju, da mu je finančna stabilnost pomembnejša od osvajanja lovorik. Zadnjo so Spurs dvignili leta 2008 v najmanj prestižnem ligaškem pokalu. Čeprav ima enega najbolj sodobnih štadionov na svetu, ki gosti mnoge dogodke, je klub v zadnjih dveh sezonah pridelal več kot 120 milijonov evrov izgube. Poraz v Bilbau bi bil dvojno boleč.
Komentarji