O poslovanju zdravstvenega doma verjetno še policija

Nadzorni odbor velenjske občine je ugotovil več nepravilnosti pri poslovanju ZD Velenje, tudi pri najemu prostorov od prijatelja direktorja občinske uprave.
Fotografija: ZD Velenje mora o izvedenih ukrepih poročati nadzornemu odboru v 60 dneh po prejemu poročila. Nepravilnosti je bilo veliko. FOTO: Brane Piano
Odpri galerijo
ZD Velenje mora o izvedenih ukrepih poročati nadzornemu odboru v 60 dneh po prejemu poročila. Nepravilnosti je bilo veliko. FOTO: Brane Piano

Zdravstveni dom Velenje so več let pretresale afere, zadnja je bila marca lani, ko je na poti v zdravstveni dom umrl pacient. Nekaj dni po tem je takratni direktor Janko Šteharnik, ki je danes direktor JKP Dravograd, ponudil svoj odstop. Slabo leto kasneje je nadzorni odbor Mestne občine Velenje odkril vrsto hudih nepravilnosti pri poslovanju. Napovedali so, da bodo obvestili pristojne institucije.

Predsednica nadzornega odbora Darja Štraus je mestnim svetnikom včeraj predstavila poročilo nadzora, v katerem so pregledali leto 2022. Ugotovili so, da je ZD Velenje v večini pregledanih primerov kršil določbe veljavne zakonodaje s področja javnih naročil. V več primerih so dali prednost točno določenim izvajalcem storitev.

image_alt
ZD Velenje: Smrti pacienta ne bi mogli preprečiti

Hujšo nepravilnost tako očitajo v primeru izbora družbe Ragrad za izvedbo različnih gradbenih del. Samo v letu 2022 je Ragrad za ZD Velenje opravil 15 ločenih sklopov sicer vsebinsko enakih gradbenih del. S tem so se izognili izvedbi postopka javnega naročanja. Pridobiti so morali le tri ponudbe in v vseh 15 primerih so nastopali isti ponudniki – vedno je bil izbran Ragrad. Dela, ki jih je pridobil, so močno presegala mejni znesek 80.000 evrov, skupno je bilo namreč opravljenih za 164.105 evrov gradbenih del.

Za prijatelje?

Verjetno najbolj problematična pa je najemna pogodba za prostore na Tomšičevi cesti 3 za delovanje Centra za duševno zdravje odraslih. ZD Velenje je prostore najel od družbe M-Živic, katere lastnik in direktor je Milan Živic. Gre za prijatelja direktorja velenjske občinske uprave Iztoka Morija, Živic je tudi direktor družbe Tander, katere lastnika sta Mori in njegov sin.

image_alt
Nujno medicinsko pomoč poslali v Celje namesto v Velenje

Kot ugotavlja nadzorni odbor, je ZD Velenje sklenil s podjetjem M-Živic najemno pogodbo 4. januarja 2022, ko podjetje sploh še ni bilo vpisano v zemljiško knjigo kot formalni in dejanski lastnik prostorov. Kupili so jih novembra 2021, vpis v zemljiško knjigo pa je bil opravljen marca 2022, z začetkom učinkovanja vpisa 3. februarja 2021. V ZD Velenje so pojasnjevali, da je bila pri najemni pogodbi napaka, da bi moralo pisati 1. april 2022. Nadzorni odbor temu ni verjel, saj so pridobili tudi elektronsko komunikacijo. Kot piše v poročilu nadzornega odbora, je ena od zaposlenih »že 6. decembra 2021 direktorju in pomočnici direktorja pisala o nameravani selitvi v nove prostore ter o pravočasnem načrtovanju opreme v teh prostorih. Med drugim tudi zapis: 'predvidoma v torek se gre še enkrat pogledat prostore'. Torej so bili ogledi prostorov izvedeni takoj po tem, ko je prostore pridobil M-Živic, kar pritrjuje ugotovitvi, da je bil namen, da ZD Velenje sklene najemno pogodbo prav s tem najemodajalcem.«

Škoda

Pogodba je bila sklenjena za deset let, kar pomeni v tem času zagotovo 600.000 evrov, a kljub temu tega ZD Velenje ni omenil v letnem poročilu za leto 2022. Nadzorniki so ugotovili še, da je ZD Velenje neupravičeno z najemnino plačeval tudi DDV, kar bi v desetletnem obdobju pomenilo okoli sto tisoč evrov preveč na račun plačanih najemnin. To napako je ZD Velenje priznal, z najemodajalcem bodo sklenili aneks k pogodbi za dobropis neupravičeno obračunanega DDV, piše v poročilu. ZD Velenje bo moral v 60 dneh poročati o izvedenih ukrepih, a to verjetno ne bo vse, kot je dejala Štrausova: »Prejšnji teden smo na seji nadzornega odbora sprejeli sklep, da bomo o tem obvestili pristojne institucije.«

Direktor občinske uprave Iztok Mori (levo) trdi, da pri poslu z najemom prostorov za ZD Velenje, najemodajalec je Morijev prijatelj, ni imel nič. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Direktor občinske uprave Iztok Mori (levo) trdi, da pri poslu z najemom prostorov za ZD Velenje, najemodajalec je Morijev prijatelj, ni imel nič. FOTO: Špela Kuralt/Delo

Mori pravi, da si želi obiska policije. Razložil je, da sta s sinom ustanovila podjetje Tander na sinovo željo, za direktorja pa je Živica prosil, ker sin kot študent ni mogel biti direktor, sam pa ne sme biti, ker je direktor občinske uprave: »Mi je pa žal, da sem ga prosil, da ga zdaj blatijo po nepotrebnem.« Na vprašanje, kdo je predlagal najem prostorov, je dejal, da so javni zavodi samostojne pravne osebe. Na dejstvo, da so očitki občinskih nadzornikov hudi, pa je odvrnil: »Vem, pa so resnični? Najlažje je nekoga diskreditirati. Nadzorni odbor je en del svojega dela naredil. Če so res vse to ugotovili, pa si želim, da podajo kazensko ovadbo na policijo in naj se razišče. Potem se bo točno vedelo, kaj je bilo narobe, ali sem bil vpleten ali ne. Vam pa zagotavljam, da nisem bil.«

Preberite še:

Komentarji: