Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Slovenija sprejela prve sankcije proti Izraelu

Vlada bo dva izraelska ministra razglasila za nezaželeni osebi.
Tanja Fajon je napovedala, da se bo Slovenija odzvala z ukrepi proti Izraelu. FOTO: John Macdougall/AFP
Tanja Fajon je napovedala, da se bo Slovenija odzvala z ukrepi proti Izraelu. FOTO: John Macdougall/AFP
M. B.
17. 7. 2025 | 15:50
17. 7. 2025 | 17:24
5:40

Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je danes izrazila obžalovanje, da Evropska unija ne uspe sprejeti ukrepov zoper Izrael, čeprav ta krši člen pridružitvenega sporazuma o človekovih pravicah. Vlada je danes sprejela nacionalni ukrep, in sicer, da je dva izraelska ministra razglasila za nezaželeni osebi v Sloveniji, s čimer »izraelski vladi sporočamo, da se morajo pobijanje civilistov in poskusi etničnega čiščenja končati,« je dejala Fajon. 

Vlada je na današnji seji sprejela izhodišča za sprejetje ukrepov proti Itamarju Ben-Gvirju, izraelskemu ministru za nacionalno varnost, in Bezalelu Smotriču, izraelskemu ministru za finance in obrambo. »Gre za ministra, ki s svojimi genocidnimi izjavami spodbujata skrajno nasilje in hude kršitve človekovih pravic Palestincev. Javno zagovarjata širitev nezakonitih izraelskih naselbin na Zahodnem bregu, prisilne izselitve Palestincev in pozivata k nasilju zoper civilno palestinsko prebivalstvo. S svojimi dejanji in stališči spodbujata etnično čiščenje Zahodnega brega in Gaze,« je v sporočilu zapisal Urad vlade za komuniciranje. 

Slovenija z ukrepom o razglasitvi dveh ministrov za nezaželeni osebi dela nov korak v EU, je dejala ministrica in dodala, da so v pripravi tudi drugi nacionalni ukrepi. Podoben ukrep s prepovedjo potovanja za ta dva ministra je sicer sprejelo že več drugih držav, je pojasnila Fajon, ki upa pa, da bodo ukrepe zoper Izrael sprejele tudi druge članice EU.

»V pripravi imamo še druge ukrepe, spremljali bomo razmere na terenu in izpolnjevanju dogovorov,« je dodala Fajon in zagotovila, da bo »Slovenija samozavestno nadaljevala pritiske na Izrael, če se zadeve ne izboljšajo«. Ob razdeljevanju humanitarne pomoči v Gazi je bilo do danes ubitih že 900 Palestincev, strokovnjaki opozarjajo, da gre za poskus etničnega čiščenja. Slovenija je proti vsakršnemu razseljevanju in preseljevanju Palestincev, je zagotovila Fajon. 

EU še brez sankcij

Španija sicer trenutno sprejema prepoved izvoza orožja v Izrael, Irska pa prepoved uvoza blaga iz nelegalno zasedenih ozemelj, je pojasnila ministrica in dodala, da Slovenija z ukrepom najprej skuša izvesti pritisk na izraelsko vlado. »Razen dveh držav se ni nihče v EU oglasil za prekinitev sporazuma z Izraelom, že s tem ukrepom pa smo zelo sami,« je opisala neukrepanje EU. 

image_alt
Francesca Albanese: Če smo združeni, smo nepremagljivi

Potem ko Evropska unija v začetku tega tedna proti Izraelu, kljub genocidu v Gazi in sistematičnemu nasilju ter okupaciji Palestine, ni sprejela nobenih sankcij, sta tako premier Robert Golob kot vodja diplomacije Tanja Fajon napovedala, da se bo Slovenija odzvala z ukrepi proti Izraelu v okviru skupine podobno mislečih držav. Ti ukrepi bi lahko bili tudi prepoved trgovanja z nezakonitimi naselbinami na Zahodnem bregu ali embargo na izvoz orožja, Slovenija podpira vse te ukrepe na evropski ravni, v prihodnosti pa bi jih lahko sprejela na nacionalni ravni, je zagotovila Fajon. 

Zahteve po resnejših ukrepih

Gibanje za pravice Palestincev je na slovensko vlado danes naslovilo poziv, v katerem zahteva bistveno ostrejše ukrepe za zaustavitev genocida v Gazi. Vlado so pozvali, naj nemudoma sprejme celovit vojaški embargo, prepreči tranzit, zasidranje, postanke ali servisiranje in registracijo vseh plovil, zračnih in vodnih, ki bi v Izrael prevažala orožje ali drugo vojaško blago, nemudoma pregleda vsa naročila, pogodbe in sporazume javnih institucij, da se prepreči, da bi z njimi Slovenija ali njeni organi prispevali k izraelskim kršitvam mednarodnega prava, ter naj zagotovi, da bo slovensko pravosodno ministrstvo omogočilo neodvisen pregon mednarodnih hudodelstev in v vseh pogledih podpre neodvisnost ter delovanje mednarodnih kazenskih institucij.

image_alt
Za prepoved gospodarskega sodelovanje z nezakonitimi naselbinami

Poleg teh ukrepov, »ki predstavljajo minimum ukrepanja« in h sprejetju katerih se je že zavezalo dvanajst držav, Slovenijo pozivajo še, naj pripravi ukrepe za ukinitev izjeme od vizumskega sistema za izraelske državljane, ki so nezakoniti naseljenci na okupiranem palestinskem ozemlju, uvede izjemo od vizumskega sistema za Palestince in omogoči dodatne možnosti za združitev družin slovenskih prebivalcev s sorodniki, ki se nahajajo na nezakonito okupiranem palestinskem ozemlju, Slovenija pa naj postane članica Haaške skupine, ki je zavezana k implementaciji pravnih in diplomatskih ukrepov proti izraelski kršitvi mednarodnega prava.

Pozivu se je s podobnimi zahetvami pridružila tudi koalicijska stranka Levica, ki zahteva celovit vojaški embargo na Izrael, prekine vseh sodelovanja z izraelskimi podjetji in institucijami, ki sodelujejo pri okupaciji ali v vojaški industriji, uporabo univerzalne jurisdikcije, ki omogoča pregon odgovornih za genocid in vojne zločine, vizumske izjeme za Palestince, ki bežijo pred vojno, in preklic privilegijev izraelskim naseljencem, ki nezakonito bivajo na okupiranem ozemlju. Prva tako zahetvajo pristop k Haaški skupini držav, ki si prizadevajo za konec nekaznovanosti in uveljavitev mednarodnega prava.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine